Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS se neustále zdokonaluje. Poradí si nejenom s drony

Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS
 - Foto: Diehl Defence
Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS – Foto: Diehl Defence

Západní svět si velmi rychle uvědomil své nedostatky v protivzdušné obraně. Mezi ty, kdo jako první přišli s inovacemi, patří Německo. A to konkrétně společnost Diehl Defence, která se zasloužila o výrobu vzdušeného obranného systému IRIS –T-SLS, jehož kvality neustále zvyšuje.

IRIS-T-SLS zasáhne cíl vzdálený až 12 kilometrů

Především nebezpečí dronů je poměrně novou hrozbou, na kterou západní země nedokážou příliš reagovat. Ještě před pár lety se jednalo o nemyslitelné nebezpečí. Dnes je to naopak obrovský problém. IRIS-T-SLS  je protiletadlovým raketovým systémem krátkého dosahu určenému konkrétně k ochraně pozemních jednotek v blízkosti frontové linie. Jeho hlavní činností má být ničení řízených a balistických střel, ale také letadel a vrtulníků či dronů. Systém zvládá zachytit cíle ve výšce až 8 kilometrů a na vzdálenost až 12 kilometrů. Zachycení cíle je až v samotném závěrečném úseku letu. Raketa s infračervenou naváděcí hadicí je přímo uzpůsobena pozemnímu odpalu. Řízení je prováděno pomocí rádiového povelu s radarovou korekcí.

Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS
 - Foto: Diehl Defence
Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS – Foto: Diehl Defence

Flexibilní obrana se dvěma střelami IRIS-T-SLS

Další variantou, kterou německá firma vyrábí je ta se dvěma páry infračerveně naváděných střel IRIS-T-SLS. Jedná se o autonomní systém IRIS-T SLS Mk III na platformě od společnosti General Dynamics European Land Systems. Jedná se o velmi mobilní systém, který dokáže rychle a efektivně reagovat na změny v terénu. A to se zrychleným přebíjením a za pouze minimální lidské pomoci. Novinkou je také nepřetržité využívání. A to i za jakýchkoliv povětrnostních podmínek.

Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS
 - Foto: Diehl Defence
Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS – Foto: Diehl Defence

Ve výrobě jsou nyní tři různé verze obranného systému

Německá armáda se rozhodla pomoci svým obranným systémem také na Ukrajině. Ta tak disponuje i těmito obrannými systémy IRIS-T-SLS. V současnosti společnost Diehl Defence vyrábí kromě IRIS-T–SLS  s krátkým dosahem také střední rozsah IRIS-T-SLM. Již delší dobu se pracuje na vývoji třetí verze s dlouhým dosahem IRIS-T-SLX. Jak již bylo zmíněno, krátký dosah dokáže zamířit cíl na 12 kilometrů. Ten střední poté 40 kilometrů. Verze s dlouhým dosahem se postará o cíle s dosahem až 80 kilometrů.

Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS
 - Foto: Diehl Defence
Vzdušný obranný systém IRIS-T-SLS – Foto: Diehl Defence

Od roku 2022 jsou využívány systémy obrany se střední vzdáleností

K výrobě protivzdušné obrany s krátkým dosahem došlo již v roce 2015. Poměrnou novinkou z roku 2022 je střední dosah. IRIS-T-SLM je složeno ze tří odpalovacích zařízení na nákladních vozidlech až s osmi raketami. Ty lze nejenom sledovat, ale také i současně odpálit. A to u různých druhů střel. Poradí si se střelami země-vzduch, se střelami s plochou dráhou letu i s nenápadnými střelami.

Vzdušený obranný systém IRIS-T-SLS je něčím, na čem německá společnost pracuje již téměř deset let. Inovace a změny se vyplácí. Vznikají tak dokonalejší verze, které si poradí nejenom s drony.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *