Vojenská technika

Na webu F35.cz si v kategorii Vojenská technika přečtete o nejnovějších stíhacích letounech jak z Evropy a Ameriky, tak z Asie, ale věnujeme se i pozemní vojenské technice, jako jsou obrněná vozidla a zejména tanky, které za sebou mají už dlouhou a zajímavou historii.

Íránské drony Šahíd-136: smrt přicházející z oblohy
4 (1)

Probíhající konflikt na Ukrajině světu jasně ukázal, že moderní válčení se neobejde bez příspěvku bezpilotních bojových prostředků. Velké oblibě se těší především sebevražedné drony schopné útočit na výzbroj, infrastrukturu i živou sílu nepřítele. Na ruské straně je potom nejpoužívanějším dronem tohoto typu íránský Šahíd-136. 

Dny NATO 2023 proběhnou tradičně v ostravském Mošnově. Na co se o víkendu 16.–17. září můžete těšit?
5 (1)

Dny NATO v Ostravě včetně přidružené akce Armády ČR Dny Vzdušných sil patří k vůbec největším přehlídkám vojenské techniky v Evropě. Je to jednoduché jako motto akce – naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita. I přes rostoucí náklady na organizaci akce Dny NATO 2023 zůstává vstup bezplatný.

Boeing MQ-25 Stingray: bezpilotní letadlový dron určený k tankování stíhaček
4 (1)

MQ-25 Stingray je vojenský bezpilotní letoun vyvinutý americkou společností Boeing. Jedná se o letadlový dron, jehož hlavním účelem je tankování vojenských letadel během letu. Poskytuje tedy možnost tankování stíhaček, aniž by se na tomto procesu musely podílet velké letecké tankery, tak jako tomu bylo v minulosti. Přináší tedy elegantní řešení komplikovaného procesu tankování ve vzduchu.

Vrtulník H160M Guépard: Francouzská odpověď na téma lehkých bitevníků
4 (1)

Jméno společnosti Airbus si spojujeme především s dopravními letouny. Není divu, v tomto segmentu je firma jedničkou na světovém trhu. Stavba dopravních letadel ale není zdaleka jedinou aktivitou firmy, Airbus má svoji divizi letadel vojenských, dceřinou firmu podnikající ve vesmírném průmyslu, a v neposlední řadě také dceřinou firmu vyrábějící vrtulníky. Právě z její stáje pochází stroj H160, jehož vojenská verze nese označení H160M a jméno Guépard.

Bezpilotní letoun Puma 3AE. Malý, ale nesmírně šikovný dron
5 (1)

Bezpilotní letoun Puma 3AE je malý taktický bezpilotní letoun vyrobený americkou společností AeroVironment. Tento dron byl navržen pro průzkumné a dozorové účely v různých provozních podmínkách. Díky své odolnosti vůči vodě a schopnosti přistát na vodní hladině je Puma 3AE vhodná nejen pro námořní operace, ale je také schopen operovat v noci i za špatných povětrnostních podmínek.

Dny pozemního vojska Bahna 2023 navštívilo přes padesát tisíc lidí a k vidění toho bylo opravdu mnoho
5 (1)

Dny pozemního vojska Bahna 2023 jsou vojenské ukázky, které pořádá Armáda České republiky. Tyto akce mají za cíl ukázat práci a výcvik Armády ČR veřejnosti, jenž se konají na vojenském výcvikovém prostranství v Bahnech u Mladé Boleslavi. Návštěvníci zde mohou vidět ukázky vojenské techniky – od bojových vozidel pěchoty, přes tanky až po vrtulníky. 

Dron Loyal Wingman pro F-35 vyrobila australská divize firmy Boeing. Dostal název Ghost Bat
4 (1)

Drony kategorie Loyal Wigman jsou typem bezpilotního bojového letounu, jenž pro svou funkci naplno využívá, čím dál oblíbenější, umělou inteligenci. Díky zabudované AI technologii je schopen bezproblémově spolupracovat s novou generací bojových letounů, včetně stíhaček a bombardérů, mezi které spadá i Northrop Grumman B-21 Raider. Skvěle si rozumí i s jedněmi z aktuálně nejpoužívanějších amerických bojových letadel – modely F-35.

Tanky Leopard 2A8: Výrazný posun Armády ČR pro zlepšení obrany sebe i ostatních
4.5 (2)

Česká republika se v nedávné době rozhodla pro zakoupení tanků Leopard 2A8, díky kterým by měl docílit k posílení svých ozbrojených složek. Tato investice do armádní modernizace je jedním z hlavních kroků pro zajištění bezpečnosti země a jejího zapojení do NATO. V tomto článku se blíže podíváme na celý tento proces, řekneme si také  o schopnostech a výhodách, které tanky přináší.