
Stejnou smlouvu o obranné spolupráci mají se Spojenými státy již uzavřenou země jako Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a prakticky všechny země na západ od nás. Jednání o této smlouvě, která se stala žhavým diskusním tématem všech českých Pepíků, začala už před 12 lety za vlády premiéra Petra Nečase. Rozhovory potom načas utichly, protože kabinety Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše pravděpodobně následovaly ideu prezidenta Miloše Zemana o tom, že Česká republika může být mostem mezi Západem a Východem. Jak známo, tato myšlenka je kolosálně blbě uskutečnitelná, protože tak malá země, jako je Česko, tuto roli prostě zastávat nemůže.
Poslední rok se ladily detaily smlouvy a ministerstvo obrany ji poté zveřejnilo. Ihned se vyrojily spekulace o kolonizování Česka Amerikou, o návratu cizích vojsk na naše území a o ztrátě suverenity. Tyto úvahy hnojily proruské weby, a tak se nemalá část naší společnosti vyděsila. Co tedy opravdu ve smlouvě o obranné spolupráci je?
Citujme proto přímo dokument: „bližší vztah v oblasti interoperability, rozvoje schopností, obranného plánování a vojenského výcviku stran za účelem posílení společného obranného úsilí.“ Tato pro laika nejasná slova znamenají zhruba toto – zjednodušení nákupu vojenské techniky z USA. Pro nás tedy dobrá zpráva, pokud uvažujeme o pořízení nejmodernějších stíhacích letounů F-35. Ty se mají stát hlavní obrannou silou české armády, protože se jedná o létající velitelská stanoviště, která dokážou řídit boj pozemních jednotek.
Za snadnější přístup k vojenské technice americké armády nabízíme možnost působit na našem území menším vojenským jednotkám Američanů. Každý takový pobyt však musí schválit vláda a ve většině případů i parlament. Ve smlouvě je dokonce uvedeno, kterých míst by se to případně týkalo. Jde například o letiště Čáslav nebo Náměšť nad Oslavou, vojenské újezdy Libavá nebo Boletice a sedm dalších vytipovaných míst. Tato místa mohou také sloužit jako dočasná úložiště vojenského materiálu.
Obranná smlouva s USA rovněž řeší právní rámec, v němž se američtí vojáci mohou na českém území pohybovat. Jestli budou v případě nějakých problémů podléhat české nebo americké jurisdikci a tak dále.
Smlouva tedy nezřizuje žádnou americkou vojenskou základnu u nás. Pokud by se jakákoliv česká vláda kdykoliv v budoucnu rozhodla nějakou základnu zde povolit, schvalování bude muset projít standardním schvalovacím kolečkem jako v minulosti i jako tomu je teď – tedy souhlas vlády jako celku a parlamentu. Dokument pouze upravuje a nastavuje podmínky případného pobytu vojáků cizí armády a tím jejich působení zde zjednodušuje a činí je předvídatelným.
Pro pořádek dodejme, že smlouvu ještě musejí schválit zákonodárci.