Vlčí máky a Den válečných veteránů

Foto: Depositphotos

Den válečných veteránů, jenž se slaví každoročně 11. listopadu, je poctou všem vojenským veteránům, kteří sloužili v amerických ozbrojených silách v průběhu 1. světové války. Ona pocta je vnímána i jako oslava konce 1. světové války, která probíhala mezi lety 1914 až 1918, kdy byla ukončena právě 11. listopadu. Svátek věnovaný válečným veteránům však nelze zaměňovat s tzv. Dnem památky, který je věnován všem vojenským veteránům bez ohledu na jejich národnost.

Historické pozadí

Den válečných veteránů byl původně slaven jako Den příměří poprvé 11. listopadu roku 1919, kdy jej vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Hlavní podstatou Dne příměří bylo uctít padlé vojáky tzv. Velké války za jejich obětavost a statečnost.

O sedm let později, v roce 1926, přijal americký Kongres rezoluci požadující prohlásit Den příměří za právoplatný státní svátek. Ona rezoluce byla podána z řad rodinných příslušníků, kteří považovali uctění památky svých blízkých padlých za nedostatečné. Jejich žádosti bylo vyhověno a 11. listopadu 1926 vyhlásil prezident Calvin Coolidge Den příměří za zákonný svátek.

V roce 1945, po skončení druhé světové války, přišel jeden z jejích veteránů, Raymond Weeks, s nápadem rozšířit během Dne příměří oslavu na všechny válečné veterány bez rozdílu. I přesto, že jeho nápad nikdy nenabyl skutečné zákonné novely, pořádal Weeks až do svého skonu, v roce 1985, každoroční oslavy všech padlých hrdinů v americké Alabamě. Za své činy byl v roce 1982 vyznamenán prezidentskou medailí za občanství.

V roce 1954, přesněji 1. června, byl Den příměří oficiálně přejmenován na Den válečných veteránů americkým prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem.

Ačkoli se Den válečných veteránů slaví a téměř vždy slavil 11. listopadu, v roce 1971 byl svátek přesunut na čtvrté pondělí měsíce října kvůli zákonu o jednotném pondělním svátku. Avšak již v roce 1975 podepsal prezident Gerald R. Ford zákon, jenž ustanovil oslavu válečných hrdinů neměnně na 11. listopad.

Den válečných veteránů
Den válečných veteránů – Foto: Depositphotos

Jak se Den válečných veteránů slaví ve světě

Den válečných veteránů je svátkem, který se v obdobné podobě slaví v zemích po celém světě. Pojďme zavítat do některých z nich.

Austrálie a Nový Zéland (tzv. ANZAC Day) 25. dubna si tamní obyvatelé připomínají výročí první vojenské akce australských a novozélandských vojenských sil během první světové války

Spojené království a země Commonwealth (Remembrance Day) – Na 11. listopad připadá oslava konce první světové války na památku všem, kteří bojovali a zemřeli při plnění svých vojenských povinností

Jižní Korea (Memorial Day)6. června uctívají Jihokorejci vojáky i civilisty, kteří padli za svou vlast během korejské války

Turecko (Martyr’s Day)Na 18. březen připadá oslava tureckých vojáků, kteří padli za vlast během vítězství nad spojeneckými mocnostmi během Gallipoliských nepokojů

Den válečných veránů – tradice a zvyky

Darování dárků s vojenskou tematikou – Většina přeživších vojenských veteránů si váží doby strávené sloužením své vlasti a nejlepším způsobem, jak jim vzdát úctu, je věnovat jim dárky s vojenskou tematikou. Nejoblíbenějšími se zdají být otvíráky na lahve, dřevěné americké vlajky či speciálně navržená pera.

Vlčí máky – Roztomilé papírové skládanky v podobě vlčích máků jsou dlouhá léta spojovány s uctěním památky válečných veteránů. Zakoupit si je můžete i vy, podpoříte tak nejen vojenské veterány, ale i jejich pozůstalé.

Sušenková zásilka – V případě, že chcete vzdát přeživším americkým veteránům hold, objednejte si prostřednictvím společnosti Operation Cookies balíček domácích sušenek. Společnost vlastní a zároveň provozují vojenští veteráni, kteří zásilky se sušenkami odesílají na vlastní náklady vojákům, kteří právě bojují za svou vlast.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *