Vláda schválila nákup 24 letounů F-35. Českou republiku to bude stát 106 miliard korun v základu

Dvacet čtyři kusů Lockheed Martin F-35A Lightning II v nejmodernější verzi Block 4 česká armáda dostane v průběhu roku 2029. Kompletní letku potom bude mít k dispozici v roce 2035.

„Systém F-35 neznamená jen pořízení letadel. Jde o zásadní technologický skok pro rozvoj armády, ale také pro českou ekonomiku a akademickou i technologickou sféru, protože F-35 znamená také přístup k nejmodernějším technologiím na planetě,“ řekl k tomu premiér Petr Fiala.

Letadla přijdou na 106 miliard, dalších 44 miliard ale bude stát příprava na jejich provoz. Ten je také poměrně drahý, ale podle ministerstva obrany je cena v porovnání s tím, co dostaneme, adekvátní. Modernizace těžké mechanizované brigády, která je také v plánu, podle ministerstva tímto projektem ohrožena nebude, ale naopak s ním souběžně bude kooperovat. Zapojit se má také tuzemský zbrojařský průmysl.

Náčelník generální štábu Armády ČR Karel Řehka uvedl, že hlavními vlastnostmi F-35 jsou kombinace minimální viditelnosti pro radary a schopnost v reálném čase sbírat a zpracovávat data, která umí distribuovat těm, kteří je potřebují. Pořizujeme schopnost, kterou v budoucnu budeme potřebovat na bojišti.“

V současnosti Česku slouží 14 gripenů pronajatých o Švédska. Jejich oficiální pronájem skončí v roce 2027, armáda má ale opci do roku 2029. Nicméně se Švédy bude muset jednat o prodloužení provozu gripenů nad českou krajinou až do roku 2035, kdy bude letka F-35 kompletní.

Jak to bude s reálnými náklady, teď nikdo přesně říct nedokáže. Politická opozice mluví až o 400 miliardách korun. A o tom, zda je letadlo skutečně tak dokonalé, zase rozhodne až jejich hromadné nasazení v akci.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *