Tank T-90: Vznik, vývoj a vlastnosti ruského esa

Tank T-90
Tank T-90 – Foto: Depositphotos

Tank T-90 je moderní ruský bojový tank, který byl vyvinut pro zlepšení schopností tankových jednotek ruské armády a pro konkurenci s jinými moderními tanky. První prototyp byl vyroben v roce 1989 a od té doby byl postupně modernizován. Tank T-90 je vybaven nejmodernějšími systémy řízení palby a aktivní ochranou, což z něj dělá silného hráče v moderním válečnictví. V tomto článku se podíváme na historii vzniku tanku T-90 a jeho vlastnosti.

Vznik a vývoj tanku T-90

Vznik a vývoj tanku T-90 započal v roce 1980 jako projekt pro modernizaci tanku T-72, který byl tehdy hlavním bojovým tankem sovětské armády. V roce 1989 byl vyroben první prototyp nového tanku, který byl pojmenován T-90.

Hlavním cílem vývoje nového tanku bylo zlepšení schopností ruské armády v boji proti moderním tankům západních zemí a případně i čínské armádě. T-90 měl být vybaven nejmodernějšími systémy řízení palby, jako například laserovým dálkoměrem a termovizním zaměřovačem, což mu mělo umožnit přesné zaměření na cíl i za špatné viditelnosti.

Další vylepšení se týkalo pancéřování. T-90 měl být vybaven kompozitním pancéřováním, které mělo být odolné proti moderním protitankovým střelám. Další vylepšení se týkalo pohonné jednotky a elektronického systému řízení, což mělo zlepšit mobilitu tanku a jeho schopnost přežít na bojišti.

V průběhu let byl T-90 postupně modernizován a vylepšován, aby byl schopen konkurovat moderním tankům v různých zemích a být úspěšný v boji. Dnes je T-90 jedním z nejmodernějších tanků ruské armády.

První testování tanku T-90

Po vzniku prvního prototypu T-90 v roce 1989 následovaly rozsáhlé testy, během nichž byly posuzovány jeho schopnosti a výkonnost v boji. Během těchto testů se ukázalo, že T-90 předčí svého předchůdce T-72 ve všech aspektech.

T-90 se ukázal jako mnohem schopnější v boji, především díky vylepšeným systémům řízení palby a aktivní ochraně, které mu umožnily být rychlejší a přesnější. Také měl lepší pancéřování a byl schopen rychlejšího pohybu po bojišti.

Testy byly úspěšné a T-90 byl v roce 1992 oficiálně přijat do výzbroje ruské armády. Od té doby byl tank postupně modernizován a vylepšován, aby byl stále efektivní v moderním válečnictví.

T-90 se také stal populárním v zahraničí a několik zemí si ho pořídilo pro své armády. Mezi ně patří Indie, která koupila více než 1 000 těchto tanků.

Vlastnosti tanku

Jeho nejvýznamnější vlastností je moderní pancéřování. T-90 je vybaven kombinovaným pancéřováním s přidanou reaktivní vrstvou (ERA), které poskytuje ochranu před protitankovými střelami a dalšími druhy střel. Tento pancíř také umožňuje odolnost proti útokům pomocí kumulativních granátů.

Další významnou vlastností T-90 je jeho výkonná a moderní pohonná jednotka, která mu umožňuje dosáhnout rychlosti až 60 km/h na silnici a 45 km/h v terénu. Díky tomu je tank schopen rychle reagovat na různé situace na bojišti a útočit nebo se bránit rychleji než jeho protivníci.

T-90 je vybaven moderními systémy řízení palby, včetně laserového dálkoměru, termovizního zaměřovače a digitálního počítače řízení palby. To mu umožňuje přesné zaměřování na cíl i za špatných viditelnostních podmínek.

Systém tanku umožňuje používat různé typy střel, včetně kumulativních granátů, protipancéřových střel a vysoce explozivních granátů. To tanku dodává schopnost úspěšně zvládnout různé typy bojových situací.

T-90
T-90 – Foto: Depositphotos

Aktivní ochrana

Aktivní ochrana tanku T-90 zahrnuje několik různých systémů, které mají za úkol chránit tank před útoky nepřítele. Následující jsou některé z hlavních aktivních ochranných systémů, které jsou používány na tanku T-90:

  1. ERA (Explosive Reactive Armor) – Tento systém se skládá z malých bloků na vnější straně tanku, které jsou naplněny výbušninami. Pokud tank bude zasažen střelou nebo protitankovou raketou, tyto bloky explodují a ochrání tank před účinky útoku.

  2. Shtora-1 – Tento systém je navržen tak, aby překazil řízení střely nebo protitankové rakety pomocí laseru. Shtora-1 vysílá infračervené signály, které mohou překazit řízení střely a tím ji odvést od tanku.

  3. Kontakt-5 – Tento systém je také založen na principu ERA, ale používá jiné typy výbušnin. Bloky Kontakt-5 jsou navrženy tak, aby se aktivovaly pouze v případě, že střela nebo raketa zasáhne do bloku přímo.

  4. Infrapásma – Tento systém vysílá infračervené paprsky, které mohou narušit funkci řízení střel a protitankových raket. Pokud jsou tyto paprsky úspěšné, mohou nasměrovat střelu nebo raketu pryč od cíle.

  5. Drozd – Tento systém je založen na principu rychlých výstřelů, které mohou zničit protitankové rakety a střely. Když je detekován útok, systém Drozd vysílá série rychlých výstřelů, které jsou zaměřeny na střely nebo rakety.

Tyto systémy se často používají v kombinaci, aby poskytly co nejlepší ochranu tanku T-90. Kromě aktivních systémů je však T-90 také vybaven pasivními ochrannými prvky, jako jsou pancéřové desky a odrazové pláště, aby maximalizoval jeho ochranné schopnosti.

Zdroje:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *