Tank T-14 Armata je vrchol evoluční řady ruských tanků

T-14 Armata, nejmodernější ruský bojový tank
T-14 Armata, nejmodernější ruský bojový tank – Foto: Depositphotos

Tank Armata (jinak známý jako T-14) je moderní ruský bojový tank, který byl představen v roce 2015. Je to první tank na světě, který byl plně navržen s využitím digitálního modelování a simulace. Tento tank je vybaven řadou technologických vylepšení, které by měly zajistit vysokou úroveň ochrany a přesnosti střelby.

Výzkum a výzbroj

Historie vzniku tanku Armata sahá do roku 2011, kdy se ruské ministerstvo obrany rozhodlo rozvinout novou generaci tanků. Cílem bylo vytvořit tank, který by mohl být využíván v nejmodernějších vojenských operacích a dokázal by se postavit výzvám moderního bojiště.

Vývoj tanku Armata probíhal v rámci programu „Platforma-M“, který se zaměřuje na modernizaci ruského obranného průmyslu. V rámci tohoto programu byla vytvořena nová platforma, která umožňuje výrobu jak tanků, tak i dalších typů vozidel. Tato nová platforma se stala základem pro vývoj tanku Armata.

Jedním z nejvýraznějších prvků tanku T-14 je jeho aktivní ochrana, která je schopna odrazit jakékoliv protitankové střely. Tento systém funguje tak, že detekuje a sleduje hrozící hrozbu, například protitankovou střelu, a poté vypouští speciální typ munice, který ničí střelu dříve, než trefí tank.

T-14
T-14 – Foto: Depositphotos

Dalším z vylepšení je nový kanón ráže 125 mm, který má vysokou přesnost a dostřel. Díky tomu je schopen ničit cíle na vzdálenost až 7 km. Navíc je tank vybaven také systémem automatického nabíjení, což snižuje dobu potřebnou na přebití kanónu a zvyšuje tak jeho výkonnost.

Kromě toho má tank Armata také modulární konstrukci, která umožňuje snadnou údržbu a výměnu poškozených součástí. Je také schopen operovat v různých podmínkách, včetně extrémně nízkých teplot.

Pohonný systém tanku T-14 tvoří nová generace motoru a převodovky. Díky tomu je tank rychlejší a má vyšší manévrovací schopnosti než předchozí modely.

Tank je také vybaven moderními komunikačními a navigačními systémy, což umožňuje jeho efektivní použití v různých podmínkách.

V současné době se tank Armata nachází v poslední fázi testování a vývojáři stále pracují na jeho vylepšení. Avšak, i přes toto poslední testování, se tank Armata již stihl stát jedním z nejmodernějších a nejvýkonnějších tanků na světě. Tank T-14 je v současnosti vyvíjen v několika variantách, včetně bojového tanku, obrněného vozidla s protiletadlovým systémem a různých typů obrněných transportérů.

Kromě toho se očekává, že T-14 bude vybaven i moderními technologiemi jako jsou autonomní systémy, umělá inteligence, nebo třeba systémy, které umožní tanku využívat laserové zbraně. Tyto technologie budou zvyšovat efektivitu tanku Armata na bojišti a umožní mu plnit různé úkoly.

Tank T-14 Armata ruské armády
Tank T-14 Armata ruské armády – Foto: Depositphotos

Nasazení

Venezuela: V roce 2019 se objevily zprávy o tom, že Rusko by mohlo dodat tanky T-14 do Venezuely. Ruská vláda to však popřela. Pokud by byly tanky Armata skutečně dodány do Venezuely, mohly by být použity proti opozici, která se snažila svrhnout prezidenta Nicoláse Madura.

Ruská federace: Rusko je nasazovalo v rámci svých vojenských cvičení. V roce 2018 se Armata objevila na vojenské přehlídce v Moskvě. Tanky Armata byly také nasazeny na východě Ruska v roce 2020, kde byly součástí vojenského cvičení.

Závěr

Nicméně, vývoj a výroba tanků Armata je také spojena s kontroverzemi, zejména z hlediska nákladů a potřebnosti této technologie v moderních konfliktech. Ačkoliv se ruskému průmyslu podařilo vytvořit jednu z nejvýkonnějších zbraní, je důležité, aby byla tato technologie využívána k ochraně a míru a ne k agresivním útokům.

Závěrem lze říci, že vývoj tanku Armata představuje další krok v modernizaci ruského obranného průmyslu a zvyšuje obranyschopnost Ruska na moderním bojišti. Tank T-14 je nejen jedním z nejvýkonnějších a nejmodernějších tanků na světě a také ukazuje, že ruský průmysl je schopen konkurovat největším světovým výrobcům tanků.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *