T-34 – tank, který se zapsal do dějin jako legendární zbraň sovětských vojsk

Historický tank T-34
Historický tank T-34 – Foto: Depositphotos

Sovětský tank střední třídy s označením T-34 patří dodnes k nejznámějším modelům vojenské techniky vůbec. Ačkoliv se nejvíce uplatil v průběhu druhé světové války, byl součástí výbavy světových armád ještě na konci minulého století.

Dějiny produkce

Sériová výroba tanků T-34 probíhala v letech 1940 až 1958. Poprvé pak byl tento stroj nasazen do služby v roce 1941. Původní design tohoto středního tanku měl inspiraci v konkurenčních modelech. Předlohou mechaniky odpružení se například stal americký tank M1928. Sověti však do T-34 promítli i některé koncepty z vlastních tanků, zejména ze série BT, která zahrnovala zejména lehké a rychlé tanky, či naopak těžkého modelu T-26. Cílem bylo získat vyvážený poměr mobility a bojeschopnosti, což se nakonec u tanku T-34 skutečně podařilo.

Model T-34 byl vyráběn v několika různých variantách v závislosti na tom, kde měl být nasazen k boji. Například v Číně byly obměnou tanků T-34 samohybná protiletadlová děla Typ 63 a Typ 65. Podobné houfnice se pak objevily i na Kubě (130mm T-34/85) či v Egyptě (T-34/122), kde byl navíc nasazen také stíhač tanků T-100, který měl inspiraci právě ve slavném sovětském tanku.

Samohybná protiletadlová děla ruské výroby
Samohybná protiletadlová děla ruské výroby – Foto: Depositphotos

Bitevní úspěchy

Dobývání města Tver

Sovětská 21. tanková brigáda dokázala v roce 1941 dobýt zpět pod kontrolu SSSR město Tver ležící na západě Ruska. Město bylo okupováno vojáky Wehrmachtu, nicméně tankům T-34 se podařilo porazit kolonu motocyklů a následně vniknout na německé letiště. Tam zlikvidovali dva německé letouny a zásobu paliva. Jednomu z tanků se nakonec podařilo projet blokádou až do centra města, kde se spojil s obklíčenými sovětskými vojsky.

Boje v bažinách

V prosinci 1943 osvobozovala sovětská armáda severovýchodní část země. Během jedné operace uvízl jeden tank T-34 v polozamrzlé bažině nedaleko Pskova. Většina posádky byla těžce zraněna či zabita, přesto však radista Černyšenko a řidič Sokolov po 13 dní odolávali nátlaku německé pěchoty. Nakonec se oba podařilo zachránit, Sokolov však zemřel den po své spáse a Černyšenko během následných operací přišel o obě nohy.

Během druhé světové války bylo dle odhadů nasazeno zhruba 57 000 tanků T-34, zničeno jich pak bylo téměř 45 000. Sověti se později rozhodli model zdokonalit, a přišli tak s tanky T-44, T-54 a T-55, které se v mnoha aspektech staly předlohou i dnešních ruských tanků.

Tank T-54
Tank T-54 – Foto: Depositphotos

Zajímavosti a význam modelu T-34

V průběhu let bylo vyrobeno více než 80 000 kusů T-34, které používali nejen Sověti, ale i další státy, zejména pak ty, které adoptovaly komunistický režim, tedy např. Čína, Kuba či Severní Korea. Paradoxně se však mezi uživatele dostalo také nacistické Německo, které svou armádu obohatilo tanky ukradenými od Sovětského svazu. Němci pak na tyto vozidla často malovali svastiky, aby během bitev dokázali jejich spojenci odlišit jejich tanky od těch sovětských.

Tank T-34 se v mnoha městech stal symbolem důležitých vítězství, a proto se tak často vyskytuje na pomnících prakticky po celém světě. V řadě metropolí tyto tanky slouží umělcům a sprejerům jako kovová plátna pro prezentaci svých dovedností.

T-34, Slovensko
T-34, Slovensko – Foto: Depositphotos

Tank s číslem 102 se stal ikonou polské televizní série Čtyři z tanku a pes, která vznikala v průběhu 60. let minulého století na motivy stejnojmenného románu Janusze Przymanowskeho. Seriál byl oblíbený v řadě zemí včetně Německa, což překvapilo i samotné tvůrce pořadu. I dnes si navíc tento televizní počin dokáže najít spoustu věrných diváků.

Model se stal slavným také díky populární multiplayerové hře World of Tanks, kde stále patří k velmi oblíbeným tankům mezi začátečníky i profesionálními hráči. Tank T-34 tak žije v populární kultuře i po více než 80 letech od toho, kdy jeho první model opustil sovětskou výrobní linku.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *