Stíhačky šesté generace se blíží. Čím hodlají překonat aktuální F-35 a další bojové letouny?

Stíhačky šesté genrace - Foto: Depositphotos
Stíhačky šesté genrace – Foto: Depositphotos

Zatímco Česká republika aktivně řeší nákup stíhaček F-35 Lightning II, které patří do páté generace bojových letounů, na svět pomalu přichází generace šestá. V arzenálu nových strojů pak nebudou chybět například vylepšené schopnosti maskování, zbraně se směrovanou energií či plnohodnotný AI autopilot.

Za špičku letecké bojové techniky je dnes právem považován letoun F-35 Lightning II, který v sobě snoubí veškeré klíčové parametry stíhaček páté generace. Výbava v podobě pokročilého zbraňového systému, eliminace tepelné stopy či unikátního designu umožňujícího stroji využít tzv. stealth technologie činí ze stíhačky z dílny americké společnosti Lockheed Martin skutečnou hrozbu pro téměř každý vzdušný i pozemní cíl. Málokdo však tuší, že ve výzkumných a vývojových laboratořích se již dnes inženýři pokouší sestrojit šestou generaci bojových letounů, díky které možná budou F-35 vypadat jako obyčejné hračky.

USA na projektu pracují v rámci iniciativy NGAD

Pravděpodobně nejdál se s vývojem nové generace stíhaček dostaly Spojené státy americké, které již v roce 2014 zahájily práce na programu Next Generation Air Dominance (NGAD), jehož cílem je vyrobit stroj mající absolutní nadvládu nad vzdušným prostorem. První letadla by měla být k dispozici okolo roku 2030, přičemž nahradí stávající populární stíhačky F-22 Raptor. Výrobu nad novými letouny zaštiťuje samotné americké letectvo (USAF), přičemž lze předpokládat, že hlavní boj o zakázku proběhne mezi společnostmi Lockheed Martin a Boeing.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Nezahálí ani Čína, Rusko či další země

S programem NGAD se předání také Čína, která však o své iniciativě Aviation Industry Corporation of China zatím příliš mnoho informací nezveřejnila. Některé zdroje však hovoří o tom, že se projekt snaží kopírovat americké návrhy. Předlohou čínských strojů šesté generace by pak měl být letoun J-20, přičemž veškeré klíčové komponenty by měly být vlastní výroby. Na vývoji šesté generace letounů se pracuje také v Rusku, kde vývoj zaštiťuje program Prospective Air Complex for Long Range Aviation (PAK DA). Výzkum by měl vycházet ze čtvrté generace stíhaček MiG-41, jehož výrobcem je ruská společnost Mikojan. Vlastní bojové letouny by pak měla vyrábět také Evropa, v rámci níž je již nyní v chodu několik mezinárodních programů, kterých se účastní například Velká Británie, Itálie či Švédsko. Společným cílem výše uvedených projektů je pak časový interval mezi lety 2030 a 2035, kdy by se měly do aktivní služby dostat první stroje.

Co od stíhaček šesté generace očekávat

Na základě aktuálně probíhajícího výzkumu lze vytipovat některé společné rysy pro letouny šesté generace. Důraz by měl být kladen například na zdokonalení stávající stealth technologie, která je charakteristickým znakem bojových letadel páté generace. Z hlediska mobility pak budou klíčovou výbavou nových strojů motory s adaptivním cyklem, které nabídnou optimální poměr mezi rychlostními a manévrovacími vlastnostmi letadel a nízkou spotřebou paliva. Počítačové systémy ve stíhačkách pak budou mnohem lépe integrovat systémy umělé inteligence a smíšené reality, které posunou schopnosti pilota na novou úroveň.

Lze předpokládat, že se v následujících měsících budeme o šesté generací stíhacích letounů postupně dozvídat víc a víc informací. Klíčovou událostí by pak mělo být oznámení exkluzivního výrobce strojů pro NGAD, kterého hodlá americký Pentagon odhalit již během příštího roku.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *