Šedý orel s rozpětím 18 metrů –⁠ Dron MQ-1C Grey Eagle. Co umí perla americké armády?

MQ-1C Grey Eagle - Foto: Wikimedia
MQ-1C Grey Eagle – Foto: Wikimedia

Dron MQ-1C Grey Eagle, známý také jako Predator C, je bezpilotní letadlo vyvinuté společností General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) pro americkou armádu. Jeho vývoj započal v roce 2005 a první prototyp byl poprvé představen veřejnosti v roce 2007.

Grey Eagle je vyvinut z jeho předchůdce, dronu MQ-1 Predator, který byl poprvé nasazen v roce 1995. Predator byl původně navržen pro průzkum a průzkum, ale později byl vyzbrojen raketami pro útoky na cíle na zemi. Grey Eagle byl navržen jako zdokonalená verze Predatora, s větší kapacitou paliva, rozšířenými senzory a větší výdrží baterie.

Vývoj dronu Grey Eagle začal v roce 2005, kdy americká armáda požádala GA-ASI o návrh a vývoj nového bezpilotního letadla, které by nahradilo stárnoucí drony Predator a mohlo být použito pro rozsáhlejší operace. První let prototypu Grey Eagle se konal v roce 2007 a v roce 2010 byla tato nová verze dronu přijata do služby u americké armády.

Od té doby byl Grey Eagle používán v několika vojenských operacích po celém světě, včetně Afghánistánu a Iráku. Jeho schopnosti, jako například vysoká výdrž baterie, schopnost létat v obtížných podmínkách a vynikající senzory, umožnily americkým vojákům získat důležité informace a provádět útoky na cíle na zemi s vysokou přesností.

V roce 2018 byly v rámci modernizace americké armády objednány další vylepšené verze dronu MQ-1C Grey Eagle. Tyto nové verze mají rozšířené senzory a zlepšenou výkonnost, což umožní americké armádě provádět ještě účinnější operace s větší přesností a účinností.

Co všechno umí Grey Eagle?

Grey Eagle je navržen tak, aby byl schopen vysokého výkonu v obtížných podmínkách, včetně extrémního horka a vysokých nadmořských výšek. Má rozpětí křídel 18 metrů a může letět rychlostí až 370 km/h. Dron může být vybaven různými senzory, včetně infračervených kamer a radarů, což mu umožňuje průzkum terénu a sledování pohybu nepřátel.

Díky své vysoké kapacitě palivových nádrží může Grey Eagle letět po dobu až 25 hodin a pokrýt vzdálenost až 1 000 kilometrů. Dron může být také vyzbrojen různými typy střel, včetně protitankových a protiletadlových, což mu umožňuje provádět útoky na cíle na zemi.

Grey Eagle byl poprvé nasazen v roce 2009 v Afghánistánu a od té doby byl používán v několika vojenských operacích po celém světě. Jeho schopnost poskytovat vynikající zpravodajské a průzkumné informace byly zásadní pro úspěch mnoha vojenských operací.

Dron MQ-1C Grey Eagle je příkladem vynikajícího inženýrského a technologického výkonu, který poskytuje vojákům bezprecedentní úroveň informací a možností. Díky své vysoké účinnosti a schopnosti být vyzbrojen, se Grey Eagle stal jedním z nejdůležitějších nástrojů americké armády v boji proti terorismu.

Nasazení dronu MQ-1C Grey Eagle

DatumOperacePopis
Duben 2011Operace Neptune Spear (bin Ládin)Grey Eagle poskytl průzkumné údaje a označoval cíle pro útok SEAL týmu v Abbottabádu, Pákistán
Leden 2013Operace Serval (Mali)Grey Eagle byl použit pro zajištění průzkumných a pozorovacích úkolů v boji proti teroristům v Mali
Listopad 2014Operace Inherent Resolve (Irák)Grey Eagle byl nasazen pro podporu iráckých sil v boji proti Islámskému státu a poskytoval průzkumné údaje a cílové označování
Srpen 2015Operace Freedom’s Sentinel (Afghánistán)Grey Eagle byl nasazen k poskytování průzkumných a pozorovacích úkolů a podpoře afghánských bezpečnostních sil
Červen 2017Operace Enduring Freedom (Filipíny)Grey Eagle byl použit pro zajištění průzkumných úkolů v boji proti islámským teroristům na Filipínách

Tyto operace jsou jen některé z mnoha, kdy byl dron MQ-1C Grey Eagle úspěšně nasazen americkou armádou v posledních letech. Nutno podotknout, že výčet informací je značně omezen s ohledem na vysoký stupeň utajení některých informací. Známá nasazení se tak týkají především průzkumných aktivit, nikoli konkrétních útoků na nepřátelské cíle.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *