Samopal vzor 58 je útočná puška s kadencí vyšší, než má kalašnikov

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

Samopal vzor 58 je zbraň, která je spojena s Československem. Co je pro tento model charakteristické?

Jak vznikl samopal vzor 58

Tato zbraň nese označení samopal vzor 58. Zkráceně se též nazývá Sa vz. 58. Patří do kategorie samočinných ručních zbraní.

Vznikla v Československu, vyrábí se v podniku Česká zbrojovka Uherský Brod. A to pozor, dosud již od roku 1959, kdy byla oficiálně zahájena sériová výroba. Coby konstruktér je pod ní podepsán Jiří Čermák a dále se uvádí v souvislosti s vývojem této zbraně také jméno Ing. Bohuslava Novotného. Z dnešního pohledu úsměvné je, že armáda vetkla projektu, na kterém pracovala, krycí název „Koště“.

Během doby, kdy byl samopal vzor 58 uveden do provozu, si doslova vysloužil pověst legendy. Mnohými zdroji bývá titulován jakožto vůbec nejslavnější tuzemská zbraň a je vyzdvihován pro svou kvalitu. K nejvíce ceněným vlastnostem se zcela jistě řadí hlavně spolehlivost.

Jaká je úloha samopalu vzor 58 v české armádě

Dlouho se také jednalo o hlavní pěchotní zbraň československé a posléze i samostatné české a slovenské armády. Rozkaz na zavedení do výzbroje padl z úst tehdejšího ministra obrany oficiálně v roce 1959. Nová zbraň nahradila se tak v 50. letech stále ještě intenzivně využívanou opakovací pušku, která byla základní zbraní.

A samopal vzor 58 se v aktivní službě v ozbrojených složkách České i Slovenské republiky nachází stále. Využívají jej příslušníci aktivní zálohy. Tato útočná puška si tak ve službách armády již „odsloužila“ poctivé půlstoletí.

V současné době armáda používá jednak verzi s pevnou (dřevěnou) ramenní opěrou, která se označuje přídomkem P, dále také variantu se sklopnou (kovovou) ramenní opěrou (V) a v neposlední řadě i model s pevnou (dřevěnou) ramenní opěrou a s lištou pro upevnění zaměřovacího infradalekohled, který se odlišuje označením Pi.

Jaké předobrazy má samopal vzor 58?

Tato zbraň je jednoznačně dokladem tehdejší technologické vyspělosti tuzemského zbrojařství. Samopal vzor 58 patří k těm modelům, které se ctí obstály dokonce i při porovnání se zahraniční konkurencí.

Někdejší Československo bylo dokonce jedinou zemí Varšavské smlouvy, kde se objevily ruční palné zbraně převážně vlastní konstrukce. Nevyrábělo se tedy podle sovětského vzoru. V ostatních státech svoje uplatnění nalezl AK-47.

Vizuální podobnost se slavnou útočnou puškou sice nelze opominout a stejně tak dnes je nutné objektivně potvrdit, že českoslovenští tvůrci sovětský předobraz samozřejmě znali, nicméně konstrukčně se od své sovětské „kolegyně“ česká verze liší, neboť vyniká odlišným vnitřním mechanismem. Podnik tehdy při návrhu vyšel z útočné pušky StG 44 Sturmgewehr a její munice 7,92 × 33mm Kurz.

Samopal, který není samopal

Tato samočinná puška využívá princip odebírání výstřelových plynů z hlavně a krátkého pohybu pístu, který není spojen se závěrem. Kromě toho může střílet jednotlivými ranami nebo dávkou, což zajišťuje přepínač střelby, který kromě toho může využívat i třetí pozici zajištěno. Prioritně je tato zbraň určena k ničení živé síly a lehce obrněných cílů. Živou sílu umožňuje efektivně ničit střelbou, pažbou nebo bodákem zejména v boji zblízka.

Dnes si slavnou zbraň domácí provenience kromě ozbrojených složek hýčkají i mnozí hobby a sportovní střelci. Samostatnou kapitolu pak reprezentují zcela „neškodné“ airsoftové verze, jichž rovněž existuje na trhu široká škála.

Na pravou míru je také nutné uvést zavedené označení samopal. Ve skutečnosti se totiž o samopal, technicky vzato, nejedná. Použit je totiž zkrácený puškový náboj, nikoli pistolové střelivo. Klasifikovat lze tedy samopal vzor 58 primárně jako útočnou pušku.

Proč se tedy nazývá zcela oficiálně samopal? Tehdejší pohnutky byly výlučně ideologické. Varšavská smlouva byla prezentována jakožto uskupení ryze obranné. Pochopitelně se tak k němu puška útočná nikterak nehodila.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *