Pomník českým parašutistům 2. světové války ve skotském Arisaig

Pomník českým parašutistům, Arisaig, Skotsko
Pomník českým parašutistům, Arisaig, Skotsko

11. listopad roku 2009 se zapsal do paměti parašutistických veteránů tučným písmem. Zvlášť těm, kteří se připravovali na své výsadky za druhé světové války ve Skotsku. Právě v tento den byl totiž slavnostně odhalen pomník parašutistům ve skotském Arisaigu, jenž jel výtvorem česko-skotské charitativní organizace Czech Memorial. Na pomník se skládali dobrovolně lidé z obou zemí, přičemž spostu z prací organizátoři uskutečnili sami.

            Historie projektu

Mezi hlavní postavy, které se zasadily o vznik tohoto památníku, patří generální konzul České republiky ve Skotsku a předseda výboru charity Czech Memorial Dr. Paul Millar. Ten na dotaz, proč se pro pomník rozhodl, na stránkách charity říká, že si stačí přečíst kopii dopisu Ivana Kolaříka z roku 1942. V něm se Ivan Kolařík loučí se svou ženou a děkuje jí za její lásku zhruba měsíc před tím, než vyrazí do smrtícího boje s nacisty.

Pomník tak vznikl jako nejen památka pro přeživší, ale také jako vyjádření úcty padlým hrdinům z druhé světové války, kteří se právě ve Skotsku připravovali na své výsadky, ze kterých se živých vrátila pouhá hrstka. I proto je součásti pomníku i deska, jenž nám připomíná jména těch, jenž za války nemělo tolik štěstí.

            Podporovatelé projektu

Projekt od jeho počátku podporovalo mnoho lidí nejen na politické či armádní scéně. Mezi ty nejznámější osobnosti České republiky a podporovatele tohoto projektu byli Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý. Oba dva se vyjádřili i na stránkách pomníku, když Zdeněk Svěrák řekl: „Generace, které zapomínají na odvahu a obětavost svých předků ve válce proti zlu, dávají zlu šanci znovu se pokusit o triumf.“

„Podpořit projekt Czech Memorial je pro mne nejenom ctí, ale i povinností. Považuji za čest podpořit takovýto záměr, zejména v dnešní době, kdy lacinost, pokleslost a komerce ovládají naše životy a odvracejí naše zraky od těch nejlepších lidí a nejpodstatnějších okamžiků naší, ne tak vzdálené historie. Moc jim děkuji a moc si jich vážím. Zároveň děkuji i těm, kteří tento projekt iniciovali a uskutečňují“. To jsou pro změnu slova Ondřeje Vetchého, který se v projektu taky veřejně angažoval.

            Historie česko-skotských parašutistů

Parašutisté, na které tento pomník odkazuje, mají za sebou ne jeden úspěch. Parašutisté se však nerodili lehce. Při okupaci našeho národa a vzniku protektorátu se muži, kteří se nehodlali smířit se situací, rozhodli emigrovat převážně do Francie, kde drtivá většina z nich narukovala do armády. Když francouzská padla, přemístili se tito dobrovolníci při evakuaci z francouzských pobřeží do Velké Británie, kde opět narukovali. Až odtud se postupně po velmi malých skupinkách či jen jednotlivcích, dostávali Češi a Slováci do Skotska, kde se stávali parašutisty. Ti se postupně stali součástí velkých úspěchů.

Jeden z největších úspěchů dokládá i záznam z deníku rotného Jana Kubiše: Asi tak v červnu 1942, pokud si to dobře pamatuji, jsem se ráno podíval do novin, a vidím tam zprávu, že zavraždili Heydricha, takzvaného „Protektora“ Československa, který, po pravdě, posílal měsíčně asi tak dva tisíce lidí na smrt v koncetračních táborech. O něco později toho rána přišel za mnou jeden chlapík, s kterým jsme se znali, kapitán Hesketh-Pritchard, a povídá „Viděl jste dnešní noviny? To byli ti kluci, co jste cvičil.“ I to dokládá, jak extrémně tajné byly operace, do kterých byli naši parašutisté cvičení ve Skotsku zapojeni. A také jak moc byli schopní a odhodlaní dosáhnout důležitých cílů.

zdroj fotogragií: Wikimedia

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *