Pistole GLOCK 17 patří mezi nejrozšířenější zbraně na světě

Pistole GLOCK 17 - Foto: Depositphotos
Pistole GLOCK 17 – Foto: Depositphotos

Historie pistole GLOCK 17

Gaston Glock, rakouský inženýr, úspěšný podnikatel a výrobce vstřikovacích dílů a komponentů, založil společnost GLOCK Ges.m.b.H v roce 1963. V sedmdesátých letech 20. století zahájil výrobu prvních vojenských výrobků, jako jsou nože, nábojnice granátů a opaskové články pro kulomety.

Glockovi se nelíbily pistole dostupné na trhu, a proto se rozhodl, vyrobit zcela novou zbraň od základu. Než začal, zeptal se odborníků na zbraně ve svém rodném Rakousku, co by se dalo udělat pro vylepšení pistole moderní doby. Ti sestavili 17 kritérií, která musela být splněna. Bylo potřeba, udělat novou zbraň s mnohem větší kapacitou střeliva, která bude odolnější, spolehlivější, bude se z ní dát snadno střílet a bude snadné, naučit se s ní.

Původní Glock 17

Na počátku 80. let se zrodila poloautomatická služební pistole GLOCK, která reagovala na potřeby rakouské armády. Její polymerový rám a vyvinutý systém SAFE ACTION® způsobily revoluci na trhu s pistolemi. Skládala se ze 36 dílů a do zásobníku se vešlo 10 nábojů. Neměla vnější pojistku jako jiné poloautomatické pistole, ani odjišťovací mechanismus. Vznikl tak velmi odolný model, který bylo možné upustit, ponořit do vody, vystavit extrémním teplotám, a přesto stále s přesností trefit cíl.

V roce 1983 přijala rakouská armáda GLOCK jako svou novou služební pistoli. V listopadu 1986 otevřela společnost ve Smyrně ve státě Georgia svou americkou centrálu. GLOCK měl být brzy k dispozici ve více velikostech a měl být schopen pojmout střelivo různých ráží. Tato kombinace spolu s jednoduchostí a spolehlivostí zbraně způsobila revoluci na trhu s pistolemi. Více než 65 % federálních, státních a místních úřadů ve Spojených státech pořídilo pistole GLOCK.

Glock 17 s ráží 9 mm dodnes používají policejní složky po celém světě, včetně amerických agentur, jako jsou FBI, tajné služby, aj. Model G17 byl navržen tak, aby jej bylo možné používat jednou rukou, což policistům usnadňuje střelbu, když se druhou volnou rukou snaží zpacifikovat neukázněného podezřelého či odpor kladoucího výtržníka.

GLOCK 17
GLOCK 17

Jednotlivé generace pistole GLOCK 17

První generace – G17 a G18

První generace pistolí Glock byla uvedena na trh v roce 1982 a byla komorována pro ráži 9×19 mm. Oba modely měly k dispozici pouze zásobník na 10 nebo 15 nábojů. Model G17 se dodnes prodává jako poloautomatická pistole, ale nyní je k dostání se zásobníkem na 17 nábojů.

Druhá generace – G19 a G26

Druhá generace zbraní byla představena v roce 1988. Tyto pistole byly komorovány pro náboj 9 mm a staly se velmi oblíbenými u amerických orgánů činných v trestním řízení. Oba modely dominují na trhu dodnes. Vylepšená byl hlavně úchop zbraně, který byl mnohem pohodlnější a zamezoval klouzání.

Třetí generace – G17, G20, G21, G22 a G24

Řada třetí generace je první řadou s polymerovým rámem. Model G17 ráže 9 mm byl představen v roce 1988, v roce 1989 následovaly modely G20 a G21 ráže 45 ACP a v roce 1990 pak modely G22 a G24 ráže 9 mm. Všechny tyto modely jsou bez manuální pojistky a odjišťovací páky. Přidány byly oddělené výřezy na prsty a lišty pro upevnění svítilny nebo laseru na rám zbraně.

Čtvrtá generace – G26 Gen 4, G27 a subkompaktní GLOCKy

Čtvrtá generace pistolí Glock byla představena v roce 1998 a používá se dodnes. Model G26 je poloautomatická pistole ráže 9 mm, určená pro skryté nošení. Je kompaktní a lehká, váží méně než jeden kilogram. G27 je varianta pistole G26 v ráži .40, rovněž určená pro skryté nošení. Všechny subkompaktní pistole GLOCK jsou zmenšené verze původních pistolí GLOCK ráže 9 mm.

Pátá generace – nové modely GLOCK 43 a GLOCK 42

Nejnovější přírůstky do řady GLOCK, pistole G43 a G42, jsou úzké a mají jeden zásobník ráže 9 mm. Pistole mají standardní kapacitu zásobníku 6+1 nábojů a celkovou délku 6,26 mm. Rukojeť má integrovanou konstrukci bobřího ocasu, která umožňuje vyšší úchop než u předchozích modelů a eliminuje tak jakýkoli nechtění stisk spouště.

Šestá generace – modely 17 Gen 5 a 19X řady Pro

V roce 2017 představil Glock sedmnáct modelů Gen 5 a devatenáct modelů Gen 5X. Sedmnáct z těchto modelů Gen 5 je komorováno v ráži 9 mm, zatímco čtyři jsou komorovány v ráži 45 GAP.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *