Pistole ČZ 75: samonabíjecí pistole z Uherského Brodu měla slavný předobraz

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

ČZ 75 jsou střelné zbraně, které velmi často používají ozbrojené složky, neboť kombinují tradici České zbrojovky a.s., s moderní technikou, která nabízí jednoduchý a spolehlivý mechanismus spouště. Původně byla tato zbraň zkonstruována s ráží 9 mm Luger právě Českou zbrojovkou Úherský Brod.

Historie ČZ 75

První verze této známé střelné zbraně se datuje až do roku 1973. Prototyp „čézety“ zkonstruoval již rok předtím otec této značky, František Koucký, nicméně šlo doopravdy jen o prototyp, jehož chyby opravila až zmíněná verze z roku 73.
ČZ 75 byla vždy brána jako jakýsi milník mezi zbraněmi bez úderníku a zbraně s blokací (do kterých spadá ČZ 75 B).

Jak již bylo zmíněno, první verze oficiálně vyšla roku 1973, nicméně se vyrobilo pouze malé množství, z důvodu stálého testování funkčnosti zbraně. Toto testovací období skončilo právě rokem 75, kdy se naplno rozjela výroba, která toho roku dosáhla 250 kusů.

Toho roku měla začít sériová výroba, nicméně i přes počet kusů, který se toho roku vyrobil, sériově se ČZ 75 začala vyrábět až od roku 1977, kvůli počátečním problémům při patentování vzoru.

Inspirací pro tuto zbraň byla pistole Browning Hi-Power HP35, od které se však „pětasedma“ liší konstrukcí, konkrétně třeba revolverovou spouští.
Přesto, že jde o Českou zbrojovku, bylo užívání této zbraně v době jejího vzniku prakticky nemožné, neboť armády Varšavské smlouvy byly nucené používat ráže 7,62 mm, tudíž se sice ČZ 75 rozprodávala po celém světě, české ozbrojené složky měly však smůlu.

Do roku 2001 byla ČZ 75, společně s ČZ 85 (což je zmodernizovaná 75 s oboustranným ovládáním záchytu závěru) součástí techniky využívané Policií ČR, nicméně poté tuto pistoli nahradila taktičtější verze ČZ 75 D COMPACT.

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

Současnost ČZ 75

Moderní sestavení ČZ 75 představuje služební a obranný model CZ 75 P-07 DUTY. Z konstrukce původního modelu vychází aktuální ČZ 75 D COMPACT, která byla 3 roky testována, za účelem zařazení do výzbroje bezpečnostního sboru Policie ČR.
Tato verze přináší vyšší odolnost vůči nepříznivým podmínkám a situacím, kterým policisté denně čelí.

Vzhledem k lehkosti, kterou model D COMPACT přináší, je využívána také k osobní obraně, dlouhodobému nošení, či třeba do různých security firem.
Ve spolupráci se střeleckým družstvem České zbrojovky se vytvářely různé varianty původního vzoru, určené pro specifický druh použití. Tímto stylem byla na trh v roce 2006 uvedena sportovní varianta bez blokace zápalníku, známá jako ČZ 75 SP-01 Shadow. Tato verze známé pistole se během let upravovala, dokud roku 2016 nebyla na trh uvedena její vylepšená verze ČZ Shadow 2.

Dále mezi variantami “pětasedmy“ nalezneme třeba zbraně, které sice vycházejí z původního vzoru, nicméně konstrukčně jde o zcela jiné zbraně. Do této kategorie můžeme třeba zarhnout zmíněnou ČZ 75 P-07 Duty.

Funkce a technické údaje ČZ 75

ČZ 75 je zkonstruována na příjemné držení v každé ruce (praváci i leváci), což podporuje kvalitní výsledky i u pudové střelby (střelba bez míření). Přesnost střelby podporuje také nízký odpor spouště, přičemž samotná zbraň je určena pro mířenou střelbu do vzdálenosti 50ti metrů.

Zbraň je velice spolehlivá i při použití různých typů nábojů.
Velkokapacitní zásobník, s kapacitou 14 nábojů, funguje tím stylem, že když se vystřelí poslední náboj, závěr pistole zůstane otevřený, což v nebezpečných situacích urychluje přebíjení.

D COMPACT model má z taktických účelů pod hlavní drážky, které slouží k uchycení externího příslušenství, jako jsou laserové zaměřovače, či policejní svítilny.

ČZ 75 s prázdným zásobníkem a délkou cca 185 mm, výškou 137 mm a šířkou 38 mm, váží cca 800 g.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *