Pistole COLT 1911 by nevznikla bez legendárního konstruktéra J. M. Browninga

COLT 1911 - Foto: Depositphotos
COLT 1911 – Foto: Depositphotos

Původně americká pistole COLT M1911A1 vychází ze své starší předchůdkyně nesoucí název COLT 1911, popřípadě COLT GOVERNMENT. Jedná se o samonabíjecí, poloautomatickou pistoli, vytvořenou pro náboj typu .45 ACP. Dnešní podoby se dočkala až v roce 1940, avšak starší typy vznikaly již v roce 1911. Svou největší „slávu“ zažila během války ve Vietnamu během let 1955 až 1975, kdy byla oblíbenou díky své schopnosti automatického nabíjení.

Historie

Její popularita by se neuskutečnila bez jejího „stvořitele“, amerického konstruktéra střelných zbraní, Johna Mosese Browninga, jehož prvotní myšlenka spočívala ve vytvoření pistole, jež bude schopna plně využít princip krátkého zpětného rázu. I díky němu se COLT M1911A1 stal inspirací pro většinu ostatních moderních pistolí s tzv. středovým zápalem, vytvořených ve 20. století. M1911A1 se stala oblíbenou i v rámci sportovní střelby, pro kterou byla schválena Mezinárodní konfederací praktické střelby.

COLT 1911 - Foto: Depositphotos
COLT 1911 – Foto: Depositphotos

V současné době vlastní americká armáda téměř tři miliony pistolí M1911A1. Postupem času se stala povinnou výbavou každého člena ozbrojených sil Spojených států amerických. Její předchůdkyně 1911 sehrála důležitou roli v rámci první světové války. Její mladší „sestra“, M1911A1, byla následně nedílnou součástí druhé světové války, korejské války i již zmíněné války ve Vietnamu.
COLT M1911A1 byl postupně nahrazen pistolí Beretta M9 s 9 mm ráží, jež se začala využívat jako standardní poboční zbraň americké armády v roce 1985. Avšak ke své vysoké oblíbenosti nebyla M1911A1 nikdy zcela vyřazena a dodnes jsou ona sama či její mladší varianty stále používány speciálními silami americké armády, námořní pěchotou i letectvem.

Funkčnost modelu COLT M1911A1

Pistole se stala populární díky své výkonnosti a kapacitě, umožňující nabití až 7+1 nábojů, které poskytují vyšší palebnou sílu než do té doby hojně využívaný revolver. I přesto, že se může pochlubit pověstí „ručního děla“, je mírně přeceněna, neboť její těžký ocelový rám má tendenci pohltit vyšší množství zpětného rázu než by bylo záhodno. Pistole disponující polymerovým rámem jsou v tomto ohledu kvalitnější a dosahují lepších výsledků. I tak je však COLT M1911A1, co do průraznosti, nejlepším ve své kategorii. I přesto je však jeho základní konstrukce stará více jak sto let, a tak není divu, že již zmíněné pistole s polymerovým rámem se lépe udržují a obsahují nové prvky, mezi které patří pojistky spouště, indikátory nábojové komory či větší kapacita zásobníků.

Konverze kit s laserem a vzduchovkou s Hera Arms - Foto: Depositphotos
Konverze kit s laserem a vzduchovkou s Hera Arms – Foto: Depositphotos

V čem tkví oblíbenost COLTU M1911A1?

Abychom si byli schopni odpovědět na tuto otázku, musíme se vrátit do období druhé světové války. V této době se Spojené státy americké proměnily v „továrnu střelných zbraní“, neboť celé stovky manufaktur byly přetvořeny na výrobny válečného materiálu, respektive právě na výrobu COLTU M1911A1. Zakázky na jeho výrobu obdržely nejen civilní zbrojovky, mezi které patřily Remington Randu a Ithaca Gun Company, ale také civilní společnosti Union Switch, Signa a dokonce i firma Singer, do té doby známá svou výrobou šicích strojů. Jen během druhé světové války bylo po celé Americe vyrobeno téměř 2 miliony kusů M1911A1.
Jednotlivé pistole byly dodávány nejen jednotkám americké armády, ale také spojeneckým silám (Brazílie, Kanada, Čína, Velká Británie, Mexiko, Sovětský svaz) a partyzánům. M1911A1 byla dodávána především v rámci tzv. programu Lend-Lease, během kterého bylo do zahraničí zasláno i vysoké množství potravin a paliva.

COLT M1911A1 se bezpochyby zasloužil nejen o porážku hitlerovského Německa a jeho spojenců, a tak se právem staví do role jedné z nejoblíbenějších pistolí moderní doby.

Současnost

V roce 2014 americká armáda oznámila, že se v blízké době chystá uspořádat soutěž o náhradu pistole Beretta M9, a objevila se tak naděje, že by se M1911A1 mohla vrátit tzv. do hry. Bohužel jedním z požadavků byl i nízký zpětný ráz, což dříve vyhledávanou pistoli COLT M1911A1 nepřímo diskvalifikovalo. Na prvním místě v soutěži tak skončil propracovanější model Sig Sauer P320. Svou slávu si však M1911A1 zachovala a dodnes „žije“ v rukou mariňáků i soukromých držitelů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *