Northrop Grumman B-21 Raider: Nová generace bombardérů americké armády

B-21 Raider
B-21 Raider – Foto: Wikimedia

Northrop Grumman B-21 Raider je americký víceúčelový strategický bombardér, vyvíjený společností Northrop Grumman. Bombardér by měl sloužit k provádění globálních misí a nesení jaderných zbraní. Jeho první let se očekává v tomto roce.

Northrop Grumman, jeden z největších dodavatelů vojenské technologie pro americkou armádu, je hlavním konstruktérem B-21 Raideru. Letoun by měl nahradit stávající bombardéry B-1B Lancer a B-2 Spirit, které jsou v provozu již několik desetiletí.

B-21 Raider je konstruován tak, aby byl co nejméně viditelný pro nepřátelskou protivzdušnou obranu. Jeho design je navržen tak, aby byl co nejmenší a aby co nejvíce využíval moderních technologií, jako jsou například kompozitní materiály. Díky tomu bude Raider schopen provádět lety na velké vzdálenosti za vysoké rychlosti.

B-21 Raider je vybaven nejmodernějšími avionickými systémy a bude mít jedinečný schopnosti pro přesné zaměření cílů. Díky těmto vlastnostem je Raider schopen provádět jak konvenční, tak jaderné útoky, a to i v oblastech s vysokou protivzdušnou obranou.

Zatímco stávající bombardéry B-1B a B-2 mají relativně malý počet letadel v provozu, armáda plánuje zakoupit více než 100 kusů nového B-21 Raideru. Cena každého letounu není zveřejněna, ale odhaduje se, že bude v řádu miliard dolarů.

Northrop Grumman B-21 Raider je tedy letounem nové generace, který by měl nabídnout americké armádě vynikající schopnosti pro provádění strategických útoků na cíle po celém světě. Je to významný krok vpřed pro americkou armádu, která se snaží udržet si svou pozici jako největší a nejvýkonnější armáda na světě.

Technické parametry B-21 Raider

Letectvo i výrobce zatím nezveřejnili žádné údaje o rozměrech a hmotnosti letounu. B-21 využívá koncepci hybridního křídla Blended Wing Body (BWB), která umožňuje naprosto plynulý přechod trupu letounu do křídla

Zatím není znám tvar odtokové hrany křídla ani umístění motorů, které jsou zastavěny v letounu, protože byl představen pouze z čelního pohledu. Nicméně použitá koncepce BWB má dobré vlastnosti, které přispívají k dlouhému doletu letounu díky snížení aerodynamického odporu.

Při konstrukci letounu se použily velké konstrukční celky z kompozitních materiálů a povrch letounu je navržen tak, aby byl velmi čistý bez zjevných spár mezi jednotlivými díly pláště. Z čelního pohledu nejsou patrné žádné radomy, senzory nebo antény pro komunikaci.

Prozatím není znám počet pohonných jednotek letounu, ale spekuluje se o použití stejných motorů jako u víceúčelového stíhacího letounu F-35, tedy Pratt & Whitney F135, což by mohlo vést ke snížení jejich ceny.

Letoun B-21 je koncipován jako otevřená architektura podobně jako F-35, což umožní kontinuální vylepšování systémů letounu namísto skokových modernizačních kroků, které se označují jako Block nebo střednědobých modernizačních krocích MLU.

Spekulace o letounu

Navzdory tomu, že je B-21 Raider stále ve vývoji, už nyní je jeho existence předmětem mnoha debat a kontroverzí. Někteří lidé se obávají, že jeho cena bude příliš vysoká a že se bude brát z financí, které by mohly být využity na jiné účely, jako je například zdravotnictví nebo vzdělávání.

Další lidé se obávají, že B-21 Raider bude příliš mocný a že jeho schopnosti budou zneužity. Obavy jsou spojeny především s jadernými zbraněmi, které by mohly být použity v případě, že by došlo k eskalaci konfliktu.

I přes tyto obavy si americká armáda stojí za svým plánem na vývoj a nákup nových letadel B-21 Raider. Tento letoun by měl být klíčovým prvkem strategické obrany a schopen chránit americké zájmy po celém světě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *