Americké letectvo si u společnosti Northrop Grumman objednalo vývoj nové nadzvukové střely SiAW, tj. Stand-in Attack Weapon, typu vzduch-země, která by bylo schopná nasazení v kombinaci s letouny F-35 Lightning II či B-21 Raider. Co lze od této střely očekávat?
Dvacet čtyři kusů Lockheed Martin F-35A Lightning II v nejmodernější verzi Block 4 česká armáda dostane v průběhu roku 2029. Kompletní letku potom bude mít k dispozici v roce 2035.
Zatímco Česká republika aktivně řeší nákup stíhaček F-35 Lightning II, které patří do páté generace bojových letounů, na svět pomalu přichází generace šestá. V arzenálu nových strojů pak nebudou chybět například vylepšené schopnosti maskování, zbraně se směrovanou energií či plnohodnotný AI autopilot.
Armáda České republiky zveřejnila nové video, které lépe než jiné ukazuje technologické možnosti letounů F-35. Jde o bezkonkurenční soubor schopností, ke kterému se žádná jiná stíhačka na světě neblíží, viz obrázek:
Dny NATO v Ostravě včetně přidružené akce Armády ČR Dny Vzdušných sil patří k vůbec největším přehlídkám vojenské techniky v Evropě. Je to jednoduché jako motto akce – naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita. I přes rostoucí náklady na organizaci akce Dny NATO 2023 zůstává vstup bezplatný.
V průběhu letošního roku došlo ze strany vlády ke schválení záměru nákupu bojových letounů tzv. páté generace, konkrétně amerických strojů F-35 coby náhrada letadel JAS-39 Gripen, jejichž pronájem skončí v roce 2027. Případný prodej byl posvěcen i americkou stranou.
Drony kategorie Loyal Wigman jsou typem bezpilotního bojového letounu, jenž pro svou funkci naplno využívá, čím dál oblíbenější, umělou inteligenci. Díky zabudované AI technologii je schopen bezproblémově spolupracovat s novou generací bojových letounů, včetně stíhaček a bombardérů, mezi které spadá i Northrop Grumman B-21 Raider. Skvěle si rozumí i s jedněmi z aktuálně nejpoužívanějších amerických bojových letadel – modely F-35.
Stejnou smlouvu o obranné spolupráci mají se Spojenými státy již uzavřenou země jako Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a prakticky všechny země na západ od nás. Jednání o této smlouvě, která se stala žhavým diskusním tématem všech českých Pepíků, začala už před 12 lety za vlády premiéra Petra Nečase.
Čeští piloti stíhacích letounů dostanou možnost trénovat na superrealistickém simulátoru F-35. Je to výsledek jednání českých zástupců v Americe. Výrobce těchto stíhaček Lockheed Martin zároveň připravuje několik projektů, které by měly zapojit český obranný průmysl.
Model Saab JAS-39 Gripen tvořil dlouhodobě páteřní typ letounu v českém letectvu. Nahradí je však odlišný typ. Proč?
Americké bojové letouny F-35 jsou nejoblíbenějšími stíhačkami nejen ve Spojených státech, ale i napříč západní Evropou. V tomto článku si povíme, jaké typy těchto bojových letounů se za velkou louží vyrábí a ve kterých zemích využívají jejich služby.
F-35 je stíhačkou 5. generace dosahující rychlosti téměř 2 000 km/hod. Díky technologii stealth a možnosti instalovat nejeden kanón je jedním z nejžádanějších typů stíhaček vůbec.
F35 Lightning II je víceúčelový bojový letoun s původem ve Spojených státech amerických, který vznikl pro účely sjednocení letecké výbavy organizací jak spojených států amerických, tak i jeho klíčových spojenců jako je například NATO.