Drony

Armádní drony patří k tomu nejvyspělejšímu, co lze dnes na obloze „potkat“. Armádní drony mají zpravidla velmi dlouhý dolet na jedno natankování, vynikající dostup a schopnost být neviditelný. Armádní drony, neboli bezpilotní letouny, mohou nést zbraně, ale častěji se využívají k pořizování fotografií nepřátelského území.

Íránské drony Šahíd-136: smrt přicházející z oblohy
4 (1)

Probíhající konflikt na Ukrajině světu jasně ukázal, že moderní válčení se neobejde bez příspěvku bezpilotních bojových prostředků. Velké oblibě se těší především sebevražedné drony schopné útočit na výzbroj, infrastrukturu i živou sílu nepřítele. Na ruské straně je potom nejpoužívanějším dronem tohoto typu íránský Šahíd-136. 

Námořní dron SeaBaby: Ukrajinská zbraň pro Černé moře s ničivou silou
5 (1)

Útoky námořních dronů na Krymský most odhalují ukrajinskou sílu na moři. Opakované útoky na ruská plavidla zaznamenané nedávno svědčí o tom, že Ukrajina není na moři tak zranitelná, jak se mohlo zdát. Vojenští analytici odhadují, že Kyjev od samého počátku ruské agrese systematicky pracoval na zesílení účinnosti zbraní, které hrají v současné válce klíčovou roli.

Boeing MQ-25 Stingray: bezpilotní letadlový dron určený k tankování stíhaček
4 (1)

MQ-25 Stingray je vojenský bezpilotní letoun vyvinutý americkou společností Boeing. Jedná se o letadlový dron, jehož hlavním účelem je tankování vojenských letadel během letu. Poskytuje tedy možnost tankování stíhaček, aniž by se na tomto procesu musely podílet velké letecké tankery, tak jako tomu bylo v minulosti. Přináší tedy elegantní řešení komplikovaného procesu tankování ve vzduchu.

Bezpilotní letoun Puma 3AE. Malý, ale nesmírně šikovný dron
5 (1)

Bezpilotní letoun Puma 3AE je malý taktický bezpilotní letoun vyrobený americkou společností AeroVironment. Tento dron byl navržen pro průzkumné a dozorové účely v různých provozních podmínkách. Díky své odolnosti vůči vodě a schopnosti přistát na vodní hladině je Puma 3AE vhodná nejen pro námořní operace, ale je také schopen operovat v noci i za špatných povětrnostních podmínek.

Dron Loyal Wingman pro F-35 vyrobila australská divize firmy Boeing. Dostal název Ghost Bat
4 (1)

Drony kategorie Loyal Wigman jsou typem bezpilotního bojového letounu, jenž pro svou funkci naplno využívá, čím dál oblíbenější, umělou inteligenci. Díky zabudované AI technologii je schopen bezproblémově spolupracovat s novou generací bojových letounů, včetně stíhaček a bombardérů, mezi které spadá i Northrop Grumman B-21 Raider. Skvěle si rozumí i s jedněmi z aktuálně nejpoužívanějších amerických bojových letadel – modely F-35.

MQ-1 Predator: dron, který umí rozpoutat peklo na zemi
5 (1)

Dron MQ-1 Predator byl původně vyvinut pro účely průzkumu a útoků proti cílům na zemi. Prvního nasazení se dočkal v roce 1995 a osvědčil se natolik, že si v následujících desetiletích prošel nasazením ve všech významných operacích a konfliktech po celém světě. Zářného příkladu využití se dočkal copy strategický bojový prvek války v Afghánistánu a v Iráku.

Reaper roztrhá pozemní cíle pomocí 1500 kg munice
5 (1)

Dron MQ-9 Reaper, také známý jako Predator B, je bezpilotní letoun používaný americkou armádou a dalšími vojenskými silami po celém světě. Je to středně velký, taktický dron, který je navržen k průzkumu, pozorování a útocích na pozemní cíle.

Bayraktar Akinci: turecký smrtihlav naložený municí děsí víc než Bayraktar TB2
5 (1)

Bezpilotní letouny se stávají nedílnou součástí dnešních válek. Své využití nacházejí nejen v samotných bojových operacích, ale také jako monitorovací a sledovací zařízení nebo zařízení pro transport. Většina dronů se využívá také v civilní oblasti, ať už při prohledávání rozsáhlých území nebo při přepravě osob. Vojenské nasazení dronů skýtá mnoho výhod.