Konflikty

V sekci Konflikty věnujeme pozornost nejrůznějším minulým i současným válečným konfliktům, a to z pohledu nasazení vojenské techniky. Dozvíte se, kdy a kde byly nasazeny stíhací letouny různých armád i obrněná tanková vozidla. F35.cz vám připomene zásadní okamžiky větších i menších válek.

Válka v Iráku (2003-2011): Přehled událostí a následků
5 (2)

Válka v Iráku, která probíhala v letech 2003 až 2011, byla vojenským konfliktem mezi Spojenými státy a jejich spojenci na jedné straně a Irákem na straně druhé. Válka byla vyvolána národní bezpečnostní politikou Spojených států a spojenců, kteří se obávali, že Irák hromadí zbraně hromadného ničení a představuje hrozbu pro stabilitu a bezpečnost v regionu Blízkého východu.

Vlčí máky a Den válečných veteránů
5 (1)

Den válečných veteránů, jenž se slaví každoročně 11. listopadu, je poctou všem vojenským veteránům, kteří sloužili v amerických ozbrojených silách v průběhu 1. světové války. Ona pocta je vnímána i jako oslava konce 1. světové války, která probíhala mezi lety 1914 až 1918, kdy byla ukončena právě 11. listopadu.

Pomník českým parašutistům 2. světové války ve skotském Arisaig
5 (1)

11. listopad roku 2009 se zapsal do paměti parašutistických veteránů tučným písmem. Zvlášť těm, kteří se připravovali na své výsadky za druhé světové války ve Skotsku. Právě v tento den byl totiž slavnostně odhalen pomník parašutistům ve skotském Arisaigu, jenž jel výtvorem česko-skotské charitativní organizace Czech Memorial.