Historie tanku T-90, výzbroj, verze a jeho nasazení po celém světě

T-90
T-90 – Foto: Depositphotos

Informace a historie o tanku T-90

Tank T-90 je jedním z nejvýznamnějších tanků v moderní vojenské historii. Je to ruský bojový tank, který se vyvinul z předchozích modelů T-72 a T-80. Vývoj tanku T-90 začal v roce 1989 jako projekt, který měl vytvořit pokročilý bojový tank pro ruskou armádu. Toto vozidlo mělo být schopno bojovat v jakémkoli prostředí a být vybaveno nejmodernějšími zbraněmi a systémy. První prototyp T-90 byl dokončen v roce 1992 a v průběhu dalších let se tento tank vyvíjel a zdokonaloval.

Výzbroj

Jednou z hlavních vlastností tanku T-90 je jeho pancéřování. Využívá moderní kompozitní pancéřování, které zajišťuje vysokou úroveň ochrany před útoky z kulometů, granátometů a protitankových střel. Tank také disponuje aktivním ochranným systémem, který zajišťuje detekci a zničení letících projektilů.

Další významnou vlastností tanku T-90 je jeho výzbroj. Je vybaven hlavním kanónem ráže 125 mm, který může střílet různé druhy střel, včetně protitankových a protipancéřových. Tento kanón může být také použit jako raketomet pro odpalování protitankových raket. Tank také disponuje kulometem ráže 7,62 mm a kulometem ráže 12,7 mm, které slouží k obraně proti pěchotě a leteckým cílům.

V průběhu let byl T-90 modernizován a zdokonalován. Jednou z klíčových změn byla integrace nového systému řízení palby, který umožňuje rychlejší a přesnější střelbu. Tento systém také zahrnuje možnost sledovat cíle pomocí termovize a dalších moderních technologií.

Tank T-90 je poháněn dieselovým motorem s výkonem 1000 koňských sil, což mu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 60 km/h na silnici a 45 km/h v terénu. Jeho bojová hmotnost dosahuje až 46 tun, což ho řadí mezi těžké tanky.

T-90
T-90 – Foto: Depositphotos

Další verze tanku T-90

V současné době se tank T-90 používá v ruských ozbrojených silách, ale také se prodává do zahraničí. Tanky T-90 byly prodány do Indie, Alžírska, Azerbájdžánu a dalších zemí. Některé z těchto zemí, jako například Indie, si dokonce pořídily vylepšenou verzi T-90M, která disponuje novým pancéřováním a vylepšeným systémem řízení palby.

Další vývojovou fází bylo vytvoření verze T-90MS, která byla prezentována v roce 2011. Tato verze obsahuje nový pancíř, nový kanón a další vylepšení, které zvyšují jeho bojovou efektivitu. T-90MS je také vybaven moderními komunikačními a informačními systémy, které umožňují rychlejší a efektivnější komunikaci mezi posádkou.

Nasazení

Tank T-90 byl nasazen v mnoha konfliktech a operacích po celém světě. Zde je přehled některých z nich:

  1. Druhá čečenská válka: Tanky T-90 byly nasazeny v bojích v oblasti Čečenska, kde se rusko-čečenské boje odehrávaly v letech 1999 až 2009. T-90 se ukázal jako velmi účinný v této guerillové válce, protože je velmi obratný a dobře pancéřovaný.

  2. Krymská krize: V roce 2014 se Rusko zmocnilo Krymu a poté nasadilo své tanky T-90 k zajištění území a ochrany ruských obyvatel. Tanky T-90 byly také nasazeny v bojích na východě Ukrajiny.

  3. Sýrie: Rusko nasadilo tanky T-90 k podpoře svého spojence, syrské vlády, v boji proti povstalcům. Tyto tanky byly velmi účinné při získávání kontrolu nad terénem.

  4. Jemen: V Jemenu se ruské tanky T-90 objevily během bojů mezi rebelujícími Huti a saúdskoarabskou koalicí. Tanky T-90 byly nasazeny k ochraně pozemních jednotek a k podpoře náletů.

  5. Indie: Indie má svou vlastní verzi tanku T-90, která se nazývá T-90S „Bhishma“. Tanky T-90S byly nasazeny v Indicko-pákistánské válce v roce 1999 a také v několika dalších konfliktech na hranici s Pákistánem.

  6. Alžírsko: Rusko dodalo Alžírsku 305 tanků T-90 v letech 2006 až 2011. Tyto tanky byly nasazeny k ochraně hranic Alžírska a k podpoře operací proti teroristům v pohoří Kabyly.

  7. Vietnam: Vietnam si objednal 64 tanků T-90S v roce 2016 a v současné době je nasazuje k ochraně hranic a k podpoře operací proti teroristům a pašerákům.

Podtrženo, sečteno, tank T-90 je významným příspěvkem ruské vojenské techniky a důležitým nástrojem v obraně země. Jeho úspěchy i kontroverze poukazují na to, že moderní vojenská technologie stále hraje klíčovou roli v dnešním světě a vývoj nových bojových strojů bude určitě pokračovat.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *