F/A-18E/F Super Hornet: Stíhací letoun s domovem nad hladinou moří

Boeing FA-18F Super Hornet
Boeing FA-18F Super Hornet – Foto: Depositphotos

Zatímco většina letadel střídá pevninská zázemí letišť, existují speciály, které mají mnohem „tužší” kořínek. Rozhodně se k nim řadí také F/A-18E/F Super Hornet, který byl vyvinut přesně na palubu letadlové lodě. Jak se vyvíjel a čím se může pochlubit?

F/A-18E/F Super Hornet je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun pro letadlové lodě, který navrhla a vyrábí společnost Boeing. Jedná se o modernizovanou verzi letounu F/A-18 Hornet, kterou používá námořnictvo Spojených států, ale také vzdušné síly Austrálie nebo Kuvajtu. Rozdílné označení v koncovce F/A-18E a F/A-18F identifikuje, zda se jedná o jednomístný nebo o dvoumístný letoun.

Vylepšený po všech stránkách: Jak se vyvíjel F/A-18E/F Super Hornet?

Jak už bylo zmíněno výše, F/A-18E/F Super Hornet je přepracovaná verze letounu F/A-18 Hornet, která vychází z menšího a lehčího stíhacího letounu YF-17. F/A-18 Hornet nebyl pro armádu příliš praktický, úspěšně sice nahradil stroje jeko 1-7 Corsair II, F-4 Phantom II a A-6 Intruder, nikdy ale nedosáhl kvalit F-14 Tomcat. Zkráceně, Hornety nebyly tolik účinné v bitvě, byly kritizovány pro krátký dolet a malou nosnost. Na základě této zpětné vazby se začal připravovat nový projekt, který si ale ponechal draka Horneta. Největší pozornost se věnovala modernizaci včetně vylepšení stealth schopností. Trvalo to pár let, ale 12. Května 1992 námořnictvo Spojených států objednalo 100 kusů nového letounu, který ještě neměl jméno, ale sliboval zajímavé parametry.

Tři roky trvalo, než vzlétl první prototyp F/A-18E1. V roce 1995 byla také spuštěna výroba první várky letadel a zalétán druhý prototyp F/A-18E2. První prototyp dvoumístné varianty F/A-18F1 se dočkal prvního vzletu o rok později. Letoun Super Hornet byl následně zaveden do služby u amerického námořnictva v roce 1999 a od té doby použit v několika vojenských operacích, včetně války v Iráku a války v Afghánistánu. První operační plavbu zažily letouny Super Hornet v roce 2002. 12 strojů tehdy přistálo na palubě letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Výkon, Přežití, Cena: Jaké jsou vlastnosti F/A-18E/F Super Hornet?

Letoun F/A-18E/F Super Hornet měří na délku 18,38 m a na výšku 4,88 m s rozpětím křídel 13,62 m. Jeho maximální vzletová hmotnost je 29 937 kg. 

Motory

O pohon letounu se starají dva dvouproudové motory General Electric F414-GE-400 s přídavným spalováním, z nichž každý poskytuje maximální tah 97,9 kN. Díky nim může Super Hornet dosáhnout maximální rychlosti Mach 1,8. Bojový dolet na základní nádrž činí 722 km, ovšem přídavnými nádržemi jde prodloužit až na 3 330 km. Co se tyče dostupu, Super Hornety umí vystoupat do 15 940 metrů.

Avionika

Super Hornet je vybaven pokročilou avionikou a senzory, včetně digitálního systému řízení letu, radarového výstražného přijímače a sady pro elektronický boj. Má také multifunkční zobrazovací systém v kokpitu, který pilotovi poskytuje informace o systémech a výkonech letounu v reálném čase. Jádrem toho všeho jsou palubní počítače Control Data Corporation AN/AYK-14. Disponuje také víceúčelovým systémem LINK-16 pro sdílení informací o nepříteli a jeho pozicích. Díky němu může pilot vést palbu i na cíle, které zaměřil jiný spojenecký stroj.

F/A-18F Super Hornet
F/A-18F Super Hornet – Foto: Depositphotos

Zbraně

Základem každého letounu F/A-18E/F Super Hornet je rotační kulomet M61A2 Vulcan ráže 20 mm. Podle potřeby mise se pak dá letoun dovybavit například 4 protiletadlovými raketami krátkého dosahu Sidewinder ve verzích AIM-9M a AIM-9X. Pro vzdušný souboj se dále využívají také rakety AMRAAM nebo AIM-120D. Pro útok na cíle na zemi využívají Super Hornety střely AGM-88 HARM, AGM-65 Maverick nebo nejničivější AGM-158A. Na moři proti lodím jsou zase účinné AGM-84 Harpoon

Nasazení: Jak se F/A-18E/F Super Hornet využívá?

Během operace Irácká svoboda v rámci úroků na pozemní cíle shodily F/A- 18E skoro 160 tun munice, zejména pum. Super Hornety byly také vidět během války v Afghánistánu, kde 8. září 2006 zaútočily na opevnění Talibánu. Podílely se také na Intervenci v Iráku proti Islámskému státu nebo na Intervenci v Sýrii. Plánuje se, že Super Hornety budou mít místo v americkém námořnictvu minimálně do roku 2040.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_F/A-18E/F_Super_Hornet

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *