Eurofighter Typhoon: Evropský víceúčelový stíhací letoun

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon – Foto: Depositphotos

Čím zvítězíte ve vzdušném souboji? Obratnost a všestrannost hraje rozhodně důležitou roli. Poznejte šampiona obou disciplín. Poznejte evropský stíhací letoun Eurofighter Typhoon.

Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun s křídly typu canard-delta, který v současnosti provozuje několik vzdušných sil. Vznikl jako společný projekt evropských pěti evropských zemí – Německa, Španělska, Itálie, Francie a Spojeného království. Navržen byl tak, aby vynikal v bojích vzduch-vzduch, útocích vzduch-země i průzkumných misích. Právě tato všestrannost z něj činí mimořádně univerzální a efektivní stíhací letoun.

Dohoda pěti států: Jak se vyvíjel Eurofighter Typhoon?

První náznaky všestranného stíhacího letounu v Evropě se objevily už na počátku 80. let 20. století. Nápad na obratnou taktickou stíhačku vznesla v roce 1971 armáda Spojeného království. Už po pár měsících se podobné představy a požadavky po armádním stroji objevily také v Západním Německu. Na základě viditelných synergií se tak v roce 1979 rozhodla společnost British Aerospace podat návrh na společný letoun, který později dostal projektový název European Collaborative Fighter nebo European Combat Fighter (ECF). Do projektu se přidala také francouzská společnost Dassault, ale spolupráce nakonec nepřinesla úspěch. Projekt ECF se rozpadl kvůli neshodám s vizemi jednotlivých států už v roce 1981.

Trvalo to dva roky, než se nápad znovu uchytil. V roce 1983 už spolupráci přislíbilo států pět, tedy Itálie, Německo, Francie, Spojené království a Španělsko. Program dostal název Future European Fighter Aircraft (FEFA). Důraz byl kladen především na dva společné požadavky a to schopnost vzletu a přistání na krátké dráze a schopnost vést boj mimo vizuální vzdálenost. Každý stát měl ale stejně trochu jiné představy co se týče bližších specifikací i využití, pro účel testování tak postupně začaly vznikat rozdílné prototypy:

  1. Německý DA1 s motory Turbo Union RB.199–22 (první let 1994)
  2. Bristský DA2 s motory Turbo Union RB.199–22 (první let 1994)
  3. Italský DA3 s motory Eurojet EJ200 (první let 1995)
  4. Britský dvoumístný DA4 s radarem ERC-90
  5. Německý prototyp DA5 s vylepšenou avionikou a zbraňovými systémy
  6. Španělský dvoumístný DA6
  7. Italský jednomístný DA7

Označení Eurofighter Typhoon poprvé zaznělo na ceremoniálu ve Farnborough v roce 1998. K představení sériově vyrobeného kusu tam ale zatím nedošlo. Veřejnost se s evropským všestranným bojovým strojem mohla seznámit až 13. června 2003.

Dávka moderní techniky: Jaké jsou specifikace Eurofighter Typhoon?

Letoun měří na délku 15,96 metru, na výšku 5,28 metru s rozpětím křídel 10,95 metru. Letoun má maximální vzletovou hmotnost 23 500 kg a může operovat ve výšce až 55 000 stop. Drak letadla tvoří z 82 % kompozitní materiály, díky čemuž se podařilo výrazně snížit celkovou hmotnost. Dalších 15 % konstrukce je z hliníkových a titanových slitin. Eurofighter Typhoon zvládne letět rychlostí Mach 2, respektive 2.125 km/h dosáhne v nadmořské výšce 11 km. 

Kokpit

V kabině jsou k dispozici tři multifunkční barevné displeje a také displej průhledový (Head-Up Display). S ohledem na reakční schopnosti pilota letoun nabízí také perfektně využitý koncept HOTAS (Hands-On-Throttle-And-Stick), tedy nejdůležitější ovládací prvky naskládané na plynové a řídící páce. Součástí výbavy pilota je také přilba Striker, která kromě nočního vidění zobrazuje také další informace ohledně letu případně mise.

Eurofighter Typhoon v bojové formaci
Eurofighter Typhoon v bojové formaci – Foto: Depositphotos

Avionika

Eurofighter Typhoon aktuálně létá s dopplerovským radarem Captor-M, který umí vyhledat cíl až na vzdálenost 185 km. V budoucnu bude ale nahrazen za novější Captor-E nebo CAESAR s novým typem radaru AESA. Pilotovi je k dispozici šikovný systém AIS, který sdružuje všechny informace a zpracovává je tak, aby snížil zátěž na lidský faktor. Od roku 2007 se letadla Eurofighter Typhoon mohou chlubit také zaměřovacím systémem PIRATE. Jediná stíhačka díky němu může současně sledovat až 200 cílů.

Zbraňové systémy

Letoun Eurofighter Typhoon nabízí v základu 27 mm revolverový kanón BK-27. Co se týče dalších zbraní, nabídka je více než bohatá a obsahuje vybavení pro mise vzduch-vzduch i vzduch-země. Za zmínku stojí například AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, IRIS-T, AIM-120B AMRAAM nebo Taurus KEPD 350. Co se týče pum, vybírat lze například z Paveway IV, Paveway II/III/Enhanced Paveway, JDAM.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_Typhoon

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *