
Wing Loong II je nasazován jako průzkumný dron, který dokáže rychle a především v tajnosti zjistit podmínky na bojišti. Představen světu byl v roce 2016. Od té doby je úspěšný nejenom na leteckých veletrzích, ale také přímo v akci.
Za výrobou stojí společnost patřící Číně
Na veřejnost se tento dron dostal během výstavy Airshow China. Ta se konala v Zhuhai v listopadu roku 2016. Navržen i vyroben byl v Čínské lidové republice. Konkrétně společností Aviation Industry Corporation of China. První koncept byl představen na Aviation Expo v Pekingu v září roku 2015. Do Evropy se dostal poté, co se objevil na pařížském aerosalonu v červnu 2017.
I přes nižší kvalitu je díky ceně oblíbený
Dron byl vyroben především proto, že Čína chtěla na trh uvést průzkumný a zároveň útočný bezpilotní letoun nové generace. Chengdu Wing Loong II, jak se podle místa jeho vzniku dronu také přezdívá, je na trhu poměrně oblíbený. A to hned z několika důvodů. Jedná se o cenově výrazně levnější dron, než jsou drony západní výroby. Cena se v prvních letech pohybovala mezi jedním až dvěma miliony amerických dolarů.
Kvalita je sice nižší, cenou je ale vše vykompenzováno. Čína je navíc prodává prakticky komukoliv. A to v poměrně velkém množství. Čínou vlastněný výrobce, firma AVIC, je tak nevyrábí pouze pro svou vlastní potřebu. Exportovány byly již do více než šestnácti zemí světa. Používají jej nejenom Spojené arabské emiráty, ale i Pákistán, Nigerie či Egypt. Ve službách Spojených arabských emirátů byl dron poprvé použit v roce 2019. Tehdy měl být sestřelen v Libyi. K sestřelení mělo dojít protileteckým raketovým kompletem S-125 jednotek. Spekulovalo se ale i o tureckém laseru.
Je novější variantou původního modelu
Model dronu vychází z předešlé, částečně podobné verze Wing Loong I. Oproti ní má ale delší a štíhlejší trup a především širší rozpětí křídel. Novější verze má i optimalizovaný aerodynamický design a modernizované palubní systémy. Ty se tak vyznačují lepšími schopnostmi.
Dvě hlavní kola se nacházejí pod trupem, jedno kolo pod přídí. Podvozek je zatahovací. Na obou křídlech se nacházejí body umožňující snést rakety. Na horní přední plošině trupu je umístěna satelitní anténa. Ta nabízí přenos dat s pozemní stanicí na velké vzdálenosti. Křídla dokážou nést jak bomby, tak také rakety či střely vzduch-země. Wing Loong II má schopnost úderu na velkou vzdálenost se satelitním spojením.
Wing Loong II v číslech
Celková délka je 11 metrů, rozpětí křídel 20,5 metru. Na výšku je dron vysoký 4,1metru. Motor Wingu Loong II pohání třílistou vrtuli namontovanou v zadní části. Ve vzduchu vydrží až 20 hodin a jeho rychlost dosahuje až 370 km za hodinu. Maximálně dokáže unést 400 kg. Zároveň je schopen nést až 12 laserem naváděných pum nebo střel o celkové hmotnosti 480 kilo. Dálkové ovládání probíhá na základě spolupráce s operátorem z mobilní podzemní řídící stanice. A to díky použití konzole. Řídící stanice přijímá informace o užitečné zátěži přímo z UVA díky datovému komunikačnímu spojení. Zpět jsou pak posílány příkazy, řízení či data plánování mise.
Mezi vybavení dronu patří komunikační systém GPS, elektrooptická podložka s denními a infračervenými kamerami a senzory. Navíc může být vyzbrojen bombami, raketami nebo raketami vzduch-země.
Je vyrobeno hned několik variant Wing Loong II
Kromě vylepšené varianty Wing Loong II, existuje také čínská vojenská verzeGJ-2. Ta vznikla v roce 2018 a vyznačuje se absencí wingletů. V červenci roku 2021 byla při záchranných pracích v provincii Che-nan představena verze Wing Loong 2H. Jedná se o civilní, komunikační a nouzovou variantu radaru, která obsahuje optoelektronické rozhraní umožňující zesílení a přenášení telekomunikačních signálů.