Chengdu J-20: Čínský nejmodernější stíhací letoun

Chengdu J-20 - nejtajemnější letadlo na světě
Chengdu J-20 – nejtajemnější letadlo na světě – Foto: Depositphotos

Modernizovat je základ, zvlášť pokud jde o vojenskou techniku. Není se tak čemu divit, že stejně jako velmoci po celém světě, i Čína má zastoupení mezi stíhačkami typu stealth. Poznejte Chengdu J-20.

Chengdu J-20 je stíhací letoun páté generace typu stealth vyvinutý společností Chengdu Aerospace Corporation pro letectvo Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAAF). V současnosti se J-20 bere jako jedna z nejmocnějších čínských vojenských zbraní. Už během vývoje letounu světem létaly informace o částkách, které za uvedení těchto strojů do flotily Čínská lidová republika zaplatí. Celý program včetně má stát přibližně 4,4 milliard dolarů.

Jedno velké tajemství: Jak probíhal vývoj Chengdu J-20?

Vývoj letounu Chengdu J-20 byl zahájen koncem 90. let 20. století s hlavním cílem vytvořit stíhací letoun nové generace, který by mohl konkurovat nejlepším na světě. Letoun začal postupně vznikat z programu J-XX, veškeré informace byly ale ovšem přísně utajené. První oficiální prohlášení, které se nového stíhacího letounu týkalo, přišlo až v roce 2009. Tehdy jeden z vysokých představitelů PLAAF prozradil, že se očekává první let prototypu Chengdu J-20 v letech 2010-2011 a vstup do armádní flotily okolo roku 2019. Měl pravdu, 22. prosince 2010 proběhly vysokorychlostní pojížděcí zkoušky a hned tři měsíce na to absolvoval prototyp první let. Jen tak pro zajímavost, na letounu bylo namalováno číslo „2001.”

Druhý prototyp vzlétl v květnu 2012. Stále to ale nebylo ono a tak přišel na řadu třetí prototyp tentokrát označený „2011,” který uskutečnil svůj první let v březnu 2014. Z technického hlediska nový prototyp vykazoval rostoucí sofistikovanost konstrukce, včetně četných jemných změn oproti prvním dvěma prototypům. Nový drak představil upravené vstupní otvory pro nadzvukové proudění (DSI), stealth nátěr, zefektivněné podkřídelní kryty a přepracované svislé stabilizátory. 

Že práce na J-20 neutuchají napovídá hned několik faktorů. Jedním z nich je například oznámení z roku 2019, že se chystá i dvoumístná verze. V lednu 2021 se dokonce objevily počítačové návrhy právě letounu s dvěma sedadly, na což navázala i čínská státní média v březnu 2022 s informací, že J-20 podstupuje testy s novým WS-15 motorem. Dokonce ještě v prosinci téhož byl spatřen prototyp, který by tomto odpovídal.

Světová špička: Jaké specifikace nabízí J-22?

Velikostně se J-22 poměrně dost podobá evropským a americkým protějškem. Na délku měří 21,2 m, na výšku má 4,69 m a rozpětí křídel 13,01 m. Vzlétnout dokáže s maximální hmotností 37 000 kg, z čeho může být až 11 000 kg čistě určeno pro výzbroj.

Design

Mezi charakteristické konstrukční prvky patří delta křídlo, přední kanardy a zdvojená ocasní plocha. Schopnosti letounu stealth je dosaženo kombinací materiálů a konstrukčních prvků včetně pečlivě tvarovaného trupu a laku, který pohlcuje a odráží radarové signály.

Motory

Letoun J-20 je poháněn dvěma motory WS-10C, které zajišťují maximální rychlost Mach 2.0. V bitvě letoun uletí až 2 000 km, ale s připojením dvou externích nádrží zvládne i 5 500 km. Dostup J-20 je stanoven na 20 000 m. 

Avionika

Moderní výbava samozřejmě nespí ani pokud jde o vojenské systémy. J-20 používý radar typu 1475 (KLJ-5) s aktivní elektronicky snímanou anténní řadou. Nechybí ani elektrooptický zaměřovací systém EOTS-86 a systém pro infračervené vyhledávání a sledování cílů EORD-31.

Zbraně

Letoun J-20 si poradí s řadou pokročilých zbraňových systémů, včetně raket vzduch-vzduch, raket vzduch-země a řízených pum. Seznam obsahuje například raketa vzduch-vzduch středního doletu PL-12C/D, rakety vzduch-vzduch krátkého doletu PL-10 a řadu dalších přesně naváděných pum a raket.

Jaký bude mít J-20 dopad na letecký průmysl?

Vývoj a nasazení letounu J-20 představuje významný milník v čínském leteckém průmyslu. Prokazuje schopnost Číny vyrábět pokročilé vojenské letouny, které jsou schopny konkurovat letounům západních výrobců. Letoun J-20 bude mít pravděpodobně ještě poměrně velký dopad na globální obranné trhy. Více zemí totiž pravděpodobně urychlí modernizace svých flotil, aby se mohli alespoň vyrovnat.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chengdu_J-20

https://www.businessinsider.com/j20-best-china-stealth-fighter-jet-f35-f22-chengdu-lockheed-2022-6

https://armedforces.eu/compare/multirole_aircraft_Chengdu_J-20_vs_Chengdu_J-10

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *