Čeští stíhací letci budou moct využívat superrealistický simulátor F-35

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Čeští piloti stíhacích letounů dostanou možnost trénovat na superrealistickém simulátoru F-35. Je to výsledek jednání českých zástupců v Americe. Výrobce těchto stíhaček Lockheed Martin zároveň připravuje několik projektů, které by měly zapojit český obranný průmysl.

Česká ministryně obrany Jana Černochová má vládě do října letošního roku předložit podmínky o nákupu, které vyjednala s americkou stranou.

Speciální simulátor věrně kopíruje pohyb stroje, zobrazuje okolí v úhlu 360° a používá zbraně a software úplně stejné jako v reálném letadle. Navíc dokáže věrně simulovat nejrůznější mise. Pro české piloty se tak otevírá cesta, jak se přiblížit skutečnému pilotování F-35. Běžné se přístup do tohoto trenažéru umožňuje až po obdržení oficiální nabídky od Spojených států na prodej letadel. Absence této podmínky je poměrně výrazný úspěch českých vyjednavačů.

Česká armáda, potažmo Česká republika usiluje o nákup 24 letounů nejnovější generace F-35, protože pronájem starých dobrých Gripenů skončí v roce 2027.

Vedle navýsost užitečného a praktického simulátoru F-35 je pro českou stranu důležité i zapojení českého průmyslu do celého projektu. Konkrétní plány však zatím představeny nebyly, nicméně hlubší propojení amerického zbrojního průmyslu s českým by přineslo několikeré benefity. Rozsah technické spolupráce představuje jedno z kritérií, na jejichž základě se budeme rozhodovat, zda pořídíme F-35 nebo jiná letadla pro ochranu našeho vzdušného prostoru. Vyjednavači diskutovali také o možnosti snížit některé poplatky za pořízení letounů, což by nám zase ušetřilo nějaké peníze, kterých ve veřejných rozpočtech není nazbyt.

Letouny F-35 nově plánuje pořídit i Rumunsko, jak uvedla rumunská prezidentská kancelář. Podle ní východoevropská země nutně potřebuje modernizovat své letectvo, aby dosáhla efektivní protivzdušné obrany. Hlavními důvody, které Rumuny k tomuto kroku vedou, jsou pokročilé senzory, výměna šifrovacích informací v reálném čase a inteligentní munice. F-35 toho jakožto letoun 5. generace nabízí opravdu mnoho. Toto rozhodnutí akcelerovala ruská invaze na Ukrajinu, protože Rumunsko s Ruskem sdílí hranici dlouhou 650 kilometrů.

Jenom připomeňme, že F-35 aktuálně nakupuje Polsko (32 letadel), Finsko (64 letadel), Německo (35 letadel) a Kanada (88 letadel).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *