Česká společnost Primoco UAV je druhým největším dodavatelem středně velkých bezpilotních letounů na světě

Primoco UAV One 150 - Foto: Wikimedia
Primoco UAV One 150 – Foto: Wikimedia

Renomovaný švédský institut pro výzkum otázek míru SIPRI uvádí, že během kalendářního roku 2022 bylo celosvětově prodáno hned 69 bezpilotních letounů dvojího/vojenského užití o vzletové hmotnosti do 250 kilogramů, přičemž konkrétní údaje z národních licenčních registrů poté dodávají i to, že hned celou třetinu z nich vyrobila česká společnost Primoco UAV. Další dvě třetiny poté v segmentu středně velkých bezpilotních letounů dodali výrobci z USA.

Primoco UAV ovládá 30 % světového trhu!

Česká společnost je na poli bezpilotních letounů jedním z největších hráčů. Třiceti procentní podíl na trhu o tom ostatně mluví více, než jasně a navíc dělá z Primoco UAV globálního výrobce v segmentu středně velkých bezpilotních letadel. Dle majoritního akcionáře Ladislava Semetkovského údaje SIPRI dokládají, že celosvětový trh loni představoval 69 strojů v segmentu středně velkých letounů, přičemž v kategorii se vzletovou hmotností nad 252 kg to bylo dalších 120 bezpilotních letounů.

Primoco UAV One 150 - Foto: Wikimedia
Primoco UAV One 150 – Foto: Wikimedia

Krom roku 2021, na který měla silný vliv koronavirová pandemie, globální trh meziročně roste klidně i v řádu desítek procent ročně, přičemž v něm Česká republika hraje významnou roli. Pozice Primoco UAV je navíc ještě silnější, než by se čekalo, jelikož poptávka výrazně překračuje tržní průměr. Ostatně, za prvních devět měsíců letošního roku společnost uzavřela se zákazníky nové kontrakty na dodávku dalších 33 letounů Primoco UAV One 150 o vzletové hmotnosti 150 kilogramů, přičemž hodnota nových zakázek na výrobu stojů, které dokážou nést užitečné zatížení o hmotnosti až 30 kg, přesáhla částku 690 milionů Kč.

Akcie Primoco UAV

Mimochodem, akcie Primoco UAV jsou také obchodovatelné na pražské burze, přičemž od počátku letošního roku jejich hodnota stoupla o vícero jak 123 % na současných 915 Kč za akcii. Za pět let fungování společnosti na akciovém trhu je to dokonce zhodnocení hned o 266 %.

Primoco UAV One 150 - Foto: Wikimedia
Primoco UAV One 150 – Foto: Wikimedia
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *