
Bell UH-1Y Venom je moderní a hlavně univerzální vrtulník, který slouží různým ozbrojeným silám a armádám napříč celým světem. Tento vrtulník je pak založen na principu ikonického modelu UH-1 Iroquois, popřípadě známého i pod označeným Huey, nicméně zmodernizovaná verze nabízí samozřejmě lepší výkon, ale i vyšší přežitelnost a velice široké spektrum možného využití, což je něco, proč si vrtulníky Venom pořídila také Armáda České republiky. Konkrétně se pak bude jednat o čtyři kusy, přičemž vedle nich naše země získá i další kvarteto vrtulníků, a sice těch označených jako AH-1Z Viper. My se však prostřednictvím tohoto článku blíže seznámíme právě s Bell UH-1Y Venom. Pojďme na to.
Bell Uh-1Y – Moderní vrtulník pro vojenské operace
Jak už jsme poznamenali výše, Bell AH-1Z je model vrtulníku, který pochází z původního modelu AH-1 Iroguiois, který byl poprvé k vidění ve Vietnamu, přičemž se od té doby stal oblíbeným vrtulníkem pro celou řadu různých armád světa. Modernizace na typ Bell UH-1Y pak přinesla některá zcela zásadní vylepšení, o nichž bude vzápětí řeč. Konkrétně se pak jedná o zlepšení v oblastech avioniky, výkonu, či výzbroje, ale i některé další.

Avionika a výkon
To, čeho se v první řadě dočkal nový typ tohoto vrtulníku, je pokročilejší avionika, která zahrnuje moderní palubní displeje, navigační systémy a další komunikační vybavení. Tyto systémy poté výrazně usnadňují práci pilotům, jenž mohou provádět složité manévry, ale během toho efektivně komunikovat s pozemními jednotkami. Co se týče výkonu – vrtulník je pak poháněn dvěma motory. Ty mu poskytují dostatečný výkon pro provádění operací za všech podmínek, a tudíž i za nepříjemného počasí. Nic z toho nepředstavuje výraznější problém.
Výzbroj a její využití
Dále si musíme povědět něco o výzbroji, která je zde vyloženě impozantní. Zároveň pečlivě navržená za účelem plnění různé palety misí. Hlavní výzbroj je proto tvořena dvěma 7,66 mm kulomety, jenž mohou být ovládány z paluby vrtulníku. Vedle toho ale může stroj nést také různé typy střel, a to včetně neřízených střel Hydra 70, raketových střel Hellfire, či protiletadlových střel Stinger. Díky tomuto arzenálu je pak Venom schopen provádět takřka všechny druhy operací, ať už se jedná o leteckou podporu, průzkum, potažmo i záchranné operace a humanitární mise.

Přežitelnost a ochrana
Při vývoji Venoma se samozřejmě dbalo také na co nejvyšší ochranu posádky. Proto je vrtulník vybaven balistickou ochranou, jež poskytuje štít i proti střelným a projektilovým útokům. Krom toho Venom nabízí také výkonný systém proti střelám s infračerveným naváděním, přičemž také snižuje detekční schopnosti nepřátelských sil. Velkou výhodou je na závěr i možnost extrémně rychlé evakuace posádky v případě nouzové situace, což zajišťuje zadní nouzový východ.
Na závěr stojí za to si to trochu shrnout. Bell UH-1 Venom představuje velice moderní a především všestranný vrtulník, který najde využití během různých typů vojenských operací, ať už to jsou bojové operace, podpora pozemních jednotek, či transport. To samozřejmě Armáda České republiky velice ráda uvítá. Jeho výkonné motory, výzbroj a ostatně i pokročilé možnosti avionice výrazně zlepší úroveň současného českého leteckého arzenálu. Zároveň se také jedná o důležitý krok pro zajištění obrany a bezpečnosti země. Skončíme také ještě jedním benefitem, a sice tím, že Venom byl navržen za tím účelem, aby mohl úzce spolupracovat s ostatními složkami obranných sil. To samozřejmě posléze zvyšuje jeho efektivitu. Nutno ale podotknout, že armáda bude muset zajistit pro tento typ vrtulníku výcvik. A to samozřejmě pro piloty, ale i palubní personál a techniky.