Bell AH-1Z Viper: Vylepšený bitevní vrtulník pro českou armádu

Bell AH-1Z Viper - Foto: Depositphotos
Bell AH-1Z Viper – Foto: Depositphotos

Bell AH-1Z Viper je moderní a vylepšená verze legendárního bitevního vrtulníku AH-1 Cobra, který slouží v ozbrojených silách po celém světě. Tento vrtulník je přitom vybaven těmi nejnovějšími technologiemi a samozřejmě i zbraněmi, což mu umožňuje plnit širokou škálu nejrůznějších úkolů od průzkumu, boje proti pozemním i vzdušným cílům, popřípadě být ideální podporou pozemních sil. A právě jeden takový se vbrzku stane součástí výzbroje Armády České republiky, přičemž by posléze měly následovat další tři kusy. Všechny z nich pak hodlá armáda zařadit do svého arzenálu nejpozději do května letošního roku. Pojďme se ale na tento vrtulník podívat blíže.

Bell AH-1Z Viper – Vylepšený bitevní vrtulník pro armádu

Historie

Začneme u historie. Něco málo již byla naznačeno v úvodu, kde padlo pár slov o tom, že je tento vrtulník legendární. Ale proč? Poprvé byl totiž nasazen ve Vietnamu a od té doby se stal oblíbeným bitevním vrtulníkem v mnoha armádách světa. Tím máme však na mysli původní typ AH-1 Cobra, nicméně AH-1Z Viper na něj navazuje a přináší zásadní vylepšení, a to hlavně v oblastech avioniky, senzorů, výzbroje, ale i taktických schopnostech.

Avionika a senzory

Viper je v první řadě vybaven pokročilým avionickým systémem, který umožňuje především to, že vrtulník může operovat ve dne i v noci, a to za každého počasí. Tento systém dále obsahuje moderní palubní nástroje, jenž posádce zobrazují důležité informace o letu i stavu vrtulníku. Vedle toho je vybaven i širokou škálou senzorů, přičemž nechybí ani ten pro termální a noční vidění, potažmo laserové značení cílů či systém pro detekci hrozeb.

Výzbroj

Co se týče výzbroje, Viper nabízí širokou paletu zbraní navržených pro efektivní boj proti pozemním i vzdušným cílům. Páteř stroje pak tvoří hlavně 20 mm kanón M197 Gatling, který je schopen velice rychlé a přesné palby. Vedle něj jsou tu ale i raketové podvěsy pro neřízené střely, protitankové střely Hellfire a protiletadlové střely Stinger.

Výkon a pohonný systém

Samozřejmě musí ve výčtu zaznít i pár slov o výkonu. Viper AH-1Z je pak poháněn dvěma turbohřídelovými motory General Electric T700-GE-401C, které poskytují vrtulníku dostatečný výkon pro let ve všech fázích letu. V kombinaci s výkonnými motory a pevnou konstrukcí tak může stroj dosáhnout maximální rychlosti přes 400 kilometrů za hodinu a dosáhnout výšky kolem šesti tisíců metrů. Díky vylepšeným rotorům a řízení je rovněž schopen provádět rychlé a obratné manévry.

Taktické schopnosti

A teď trocha taktiky. To, proč je Viper ceněným taktickým vrtulníkem je dáno především tím, že je vybaven systémem pro výměnu dat s pozemními jednotkami, což mu samozřejmě umožňuje rychlé a efektivní sdílení informací, ale vedle toho dokáže díky své výzbroji a senzorům identifikovat a účinně zneškodňovat hrozby na bojišti a poskytovat tak podporu pozemním jednotkám.

Ochrana a přežitelnost

AH-1Z Viper je navržen tak, aby kladl maximální důraz na ochranu posádky a tím pádem i přežitelnost v těžkých bojových podmínkách. Proto je vrtulník vybaven balistickou ochranou, jež výrazně snižuje riziko poškození od střel a dalších projektilů. Za zmínku pak stojí i protizvukový systém, který minimalizuje akustický profil a ztěžuje tak případnou detekci nepřátelskými silami.

Suma sumárum, když o na závěr trochu shrneme – Bell AH-1Z Viper představuje moderní bitevní vrtulník, který může poskytnout výraznou podporu v pozemním boji. Se svou pokročilou avionikou, výzbrojí i taktickými schopnostmi, se velice snadno stane nedílnou součástí výzbroje Armády České republiky. Jak již bylo ostatně řečeno, předpokládá se, že bude připraven již za krátkou, a sice v květnu 2023. Jeho převzetím pak bude Česká republika disponovat výkonným a moderním strojem pro obranu a podporu pozemních operací.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *