
Armádní letouny mají v rámci moderních vojenských operací obecně naprosto klíčovou roli, přičemž jedním z nejoblíbenějších strojů v této kategorii je i vojenský letoun nesoucí označení A319CJ. Právě jemu budou věnovány následující řádky. Podíváme se na jeho historii, specifikace, využití, ale i mnoho dalšího. Takže se připravte, právě odlétáme.
Armádní letoun A319CJ
Na samotném počátku bychom si měli blíže specifikovat, co vlastně znamenají písmena „CJ“ v názvu samotného stroje. Jedná se o zkratku slov „Corporate Jet,“ přičemž tento typ armádního letounu pochází z dílen společnosti Airbus, která se zaměřuje právě na vývoj moderní vojenské techniky.
Trocha historie
A319CJ je v zásadě vojenskou verzí civilního letounu známého jako A319, který byl původně představen právě společností Airbus, a to již takřka před třiceti lety – v roce 1995. Původním záměrem přitom bylo vytvořit jakousi podnikovou variantu tohoto letounu, který by byl vhodný pro firemní přepravu, nicméně dost brzy nato se ukázalo, že letoun nabízí tak skvělé vlastnosti pro vojenské operace, že byl záhy zahrnut mezi letouny vhodné pro armádu. Ta ostatně ihned rozklíčovala jeho znatelný potenciál.
Vlastnosti a design
Když se na letoun podíváme více technicky, můžeme si ho identifikovat jako středně velký proudový letoun, který disponuje dvěma motory a také ideální kombinací komfortu a výkonu. Jak již bylo řečeno, jeho konstrukce byla založena na civilním modelu A319, ovšem s tím rozdílem, že byl stroj samozřejmě vybaven pokročilejšími technologiemi, které právě nabízí možnost využití během vojenských operací. Samotný letoun má pak kapacitu pro devětatřicet osob, ale i dostatek místa pro další náklad a zásoby.
Co se týče navigace a kontroly letu, ten je zajištěn pokročilým avionickým systémem. Díky tomu může letoun manévrovat ve všech přírodních podmínkách a navíc dosahovat rychlosti až 850 kilometrů za hodinu. Bez ohledu na počasí. Komunikační systémy pak umožňují přenos zpráv v reálném čase, což může být velmi důležité pro koordinaci vojenských operací. Design letounu navíc umožňuje vzlétnutí i na relativně krátkých ranvejích, což je mnohdy naprosto klíčové při jeho využití na vojenských základnách, potažmo nebezpečných místech.
Využití A319CJ
A319CJ a jeho využití aneb další segment, jemuž se budeme v rámci tohoto článku věnovat. To, že se jedná o letoun určený pro vojenské operace, již bylo pochopitelně zmíněno, nicméně je potřeba také dodat, že obrovskou devízou letounu je jeho všestrannost. Tu může nabídnout díky souboru skvělých vlastností, jimiž disponuje. Může proto být použit během strategického přepravování důležitých osob, jako jsou vysocí vojenští představitelé, potažmo vládní delegace a tak podobně. V takových situacích se s ním patrně setkáte nejčastěji. Prostorná kabina pro to ostatně nabízí dostatečné pohodlí, a to i během velice dlouhých letů.
Tím to ale samozřejmě nekončí, protože stejně tak najde využití i během humanitárních misí, evakuací, převozu zraněných, nebo i v rámci rychlých výsadků vojenských jednotek do krizových oblastí. Všestrannost nadále umocňují i další možnosti, jež se nabízí. Kupříkladu je možné letoun upravit pro instalaci různých senzorů, radarů, ale i dalších komunikačních zařízení, jenž umožňují sběr informací. Výkonný pohon a solidní dolet pak umožňuje provádět i dálkové mise, díky čemuž je možné letoun použít i pro průzkum.
Pakliže to na závěr trochu shrneme, A319CJ je skvělým armádním letounem, který je nesmírně všestranný a zároveň i výkonný, díky čemuž může spolehlivě plnit veškeré úkoly v rámci různorodých vojenských operací. Jedná se také o skvělý příklad toho, že letoun, jenž nebyl původně zamýšlen pro vojenské operace, může nakonec najít využití i v tomto ohledu. Stačí jen odkrýt jeho potenciál a posléze s ním dále pracovat a zdokonalit ho k ideální představě.