Aktuality

Pokud chcete načerpat nové informace ze světa vojenské, letecké i pozemní techniky, pak se podívejte na články v sekci Aktuality. F35.cz publikuje texty na téma aktuality ve vojenském letectví, kde se toho děje mnoho zajímavého. Dozvíte se tak atraktivní informace o báječných létajících strojích a další vojenské technice.

Dny NATO 2023 proběhnou tradičně v ostravském Mošnově. Na co se o víkendu 16.–17. září můžete těšit?
5 (1)

Dny NATO v Ostravě včetně přidružené akce Armády ČR Dny Vzdušných sil patří k vůbec největším přehlídkám vojenské techniky v Evropě. Je to jednoduché jako motto akce – naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita. I přes rostoucí náklady na organizaci akce Dny NATO 2023 zůstává vstup bezplatný.

Námořní dron SeaBaby: Ukrajinská zbraň pro Černé moře s ničivou silou
5 (1)

Útoky námořních dronů na Krymský most odhalují ukrajinskou sílu na moři. Opakované útoky na ruská plavidla zaznamenané nedávno svědčí o tom, že Ukrajina není na moři tak zranitelná, jak se mohlo zdát. Vojenští analytici odhadují, že Kyjev od samého počátku ruské agrese systematicky pracoval na zesílení účinnosti zbraní, které hrají v současné válce klíčovou roli.

Technologický vývoj projektu DIGIS
4 (1)

TC AV v ČR podporuje zapojení ČR do Evropského výzkumu a má mnoho aktivních projektů. Projekt DIGIS je jedním z mnoha mezinárodních projektů, do kterého se TC AV v ČR v roce 2021 zapojilo. Zabývá se problematikou odborného vzdělání v Evropské unii.

Boeing MQ-25 Stingray: bezpilotní letadlový dron určený k tankování stíhaček
4 (1)

MQ-25 Stingray je vojenský bezpilotní letoun vyvinutý americkou společností Boeing. Jedná se o letadlový dron, jehož hlavním účelem je tankování vojenských letadel během letu. Poskytuje tedy možnost tankování stíhaček, aniž by se na tomto procesu musely podílet velké letecké tankery, tak jako tomu bylo v minulosti. Přináší tedy elegantní řešení komplikovaného procesu tankování ve vzduchu.

X-59 Quiet SuperSonic Technology: Nový projekt NASA je nadzvukový, ale tichý letoun
5 (1)

Nadzvukové letouny jsou dnes považovány za jednu z nejpokročilejších technologií letecké dopravy. I tyto stroje však mají svá negativa, například značnou hlučnost. Ta vzniká díky ne příliš optimálním tvarům letadel, které při vyšších rychlostech odráží zvukové vlny. Americká NASA se v tomto ohledu rozhodla tak trochu změnit pravidla, a proto před několika lety začala pracovat na novém modelu letadla, které by problém s hlukem eliminovalo. Tento letoun je dnes známý jako X-59 Quiet SuperSonic Technology (nebo také X-59 QueSST).

Vrtulník H160M Guépard: Francouzská odpověď na téma lehkých bitevníků
4 (1)

Jméno společnosti Airbus si spojujeme především s dopravními letouny. Není divu, v tomto segmentu je firma jedničkou na světovém trhu. Stavba dopravních letadel ale není zdaleka jedinou aktivitou firmy, Airbus má svoji divizi letadel vojenských, dceřinou firmu podnikající ve vesmírném průmyslu, a v neposlední řadě také dceřinou firmu vyrábějící vrtulníky. Právě z její stáje pochází stroj H160, jehož vojenská verze nese označení H160M a jméno Guépard.

Heliodor Píka (1987-1949), zavražděn komunisty kvůli tomu, že miloval svoji vlast
5 (1)

Generál Heliodor Píka aneb jedna z nejvýznamnějších postav československého vojenského odboje během druhé světové války. V těchto dnech navíc uplynulo již čtyřiasedmdesát let od jeho úmrtí v plzeňské věznici na Borech, tudíž je ideální příležitost si jeho život připomenout a říci si i zároveň to, proč bychom na něj neměli zapomínat.