Bell UH-1Y Venom je moderní a hlavně univerzální vrtulník, který slouží různým ozbrojeným silám a armádám napříč celým světem. Tento vrtulník je pak založen na principu ikonického modelu UH-1 Iroquois, popřípadě známého i pod označeným Huey, nicméně zmodernizovaná verze nabízí samozřejmě lepší výkon, ale i vyšší přežitelnost a velice široké spektrum možného využití, což je něco, proč si vrtulníky Venom pořídila také Armáda české republiky.
Bell AH-1Z Viper je moderní a vylepšená verze legendárního bitevního vrtulníku AH-1 Cobra, který slouží v ozbrojených silách po celém světě. Tento vrtulník je přitom vybaven těmi nejnovějšími technologiemi a samozřejmě i zbraněmi, což mu umožňuje plnit širokou škálu nejrůznějších úkolů od průzkumu, boje proti pozemním i vzdušným cílům, popřípadě být ideální podporou pozemních sil.
První sériově vyrobený kus L-39NG provedl zkušební zálet. Ve vzduchu strávil zhruba 40 minut. Jedná se o trochu historickou událost, protože poslední zálet nového sériově vyrobeného kusu proběhl už před 20 lety. Piloti otestovali standardní funkce L-39NG v mezích normálního letu. Test dopadl na výbornou, let prověřil chování letadla, které bylo ve všech ohledech v normě.
Stejnou smlouvu o obranné spolupráci mají se Spojenými státy již uzavřenou země jako Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a prakticky všechny země na západ od nás. Jednání o této smlouvě, která se stala žhavým diskusním tématem všech českých Pepíků, začala už před 12 lety za vlády premiéra Petra Nečase.
Čeští piloti stíhacích letounů dostanou možnost trénovat na superrealistickém simulátoru F-35. Je to výsledek jednání českých zástupců v Americe. Výrobce těchto stíhaček Lockheed Martin zároveň připravuje několik projektů, které by měly zapojit český obranný průmysl.
Wing Loong II je nasazován jako průzkumný dron, který dokáže rychle a především v tajnosti zjistit podmínky na bojišti. Představen světu byl v roce 2016. Od té doby je úspěšný nejenom na leteckých veletrzích, ale také přímo v akci.
Northrop Grumman B-21 Raider je americký víceúčelový strategický bombardér, vyvíjený společností Northrop Grumman. Bombardér by měl sloužit k provádění globálních misí a nesení jaderných zbraní. Jeho první let se očekává v tomto roce.
Válka v Perském zálivu v letech 1990 a 1991 byla vojenským konfliktem mezi Irákem a mezinárodní koalicí pod vedením Spojených států. Tento konflikt měl kořeny v dlouhodobých napětích mezi oběma zeměmi ohledně hranic a vlivu v regionu.
Válka v Iráku, která probíhala v letech 2003 až 2011, byla vojenským konfliktem mezi Spojenými státy a jejich spojenci na jedné straně a Irákem na straně druhé. Válka byla vyvolána národní bezpečnostní politikou Spojených států a spojenců, kteří se obávali, že Irák hromadí zbraně hromadného ničení a představuje hrozbu pro stabilitu a bezpečnost v regionu Blízkého východu.
Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) dnes vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou. Obvinili je z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině....
Modernizovat je základ, zvlášť pokud jde o vojenskou techniku. Není se tak čemu divit, že stejně jako velmoci po celém světě, i Čína má zastoupení mezi stíhačkami typu stealth. Poznejte Chengdu J-20.
Čím zvítězíte ve vzdušném souboji? Obratnost a všestrannost hraje rozhodně důležitou roli. Poznejte šampiona obou disciplín. Poznejte evropský stíhací letoun Eurofighter Typhoon.
Dassault Rafale je francouzské víceúčelové bojové letadlo, které bylo poprvé představeno v roce 1986. V průběhu let se stalo jedním z nejvíce respektovaných a úspěšných letadel na světě.
JAS-39 Gripen je jednomotorový víceúčelový stíhací letoun se zaměřením na nízkou váhu při zachování možnosti převoz zbraní vzduch-země. I přes to, že tento švédský projekt neměl takovou finanční podporu jako ruský MIG či americká „eFka“, staly se Gripeny jejich vážnou konkurencí, která v dnešní době léta již v několika zemích napříč světem.
Shenyang J-31 čínského původu je prototyp dvoumotorového proudového letounu spadající do páté generace stíhacích letounů. Stroje v této kategorii jsou v současné době těmi vůbec nejpokročilejšími v provozu. Projekt je ve vývoji přinejmenším od roku 2012 a hotový není dodnes.