Armáda se dočkala. První vrtulníky Viper jsou konečně v České republice

AH-1Z Viper - Foto: Wikimedia
AH-1Z Viper – Foto: Wikimedia

Po podepsání smlouvy v roce 2019 se Česká republika konečně dočkala. Americká strana v červenci 2023 doručila významnou zásilku. Do Prahy v posledních červencových dnech dorazila první várka leteckých strojů. Konkrétně se jednalo o dva vrtulníky AH-1Z Viper.

Letoun od silných amerických spojenců

Bitevní vrtulík AH-1Z Viper byl ve vzduchu poprvé vyzkoušet v prosinci roku 2000. Původně měl být využíván pouze armádou Spojených států amerických. Postupem času se ale letoun dostal také na zahraniční trh. Nutno ovšem podotknout, že zatím bylo vyrobeno pouze něco okolo tří set letounů, které kromě Ameriky používají také třeba Bahrajn nebo Pákistán. Vrtulníky jsou, zjednodušeně řečeno, považovány za letouny s nejdelším dosahem a nejpřesnějším využitím zbraní.

Vylepšená verze vrtulníků Cobra

Výroba Viperu navazuje na vrtulníky Cobra. Došlo ale k mnoha inovacím a změnám. Obrovskou výhodou je možnost pilotovat vrtulník jak z předního, tak také zadního místa v kokpitu. Ten je určen pro dvoučlennou posádku a je digitálně vybaven rozměrnými LCD panely.

AH-1Z Viper - Foto: Wikimedia
AH-1Z Viper – Foto: Wikimedia

Infračervený senzor i 6 závěsníků

Automatickou výbavou vrtulníku je senzor infračerveného zobrazování třetí generace. Nejedná se ale o jediný systém, který letoun může využívat. Součástí může být také radiolokátor AN/APG-78. Základní výzbrojí je 6 závěsníků a automatický kanón M197 s palebným průměrem 750 nábojů. Letoun v běžném provozu dosahuje rychlosti okolo 250 km/hod. Maximálně lze létat 370 km/hod. Průměrný dolet dosahuje téměř 700 kilometrů.

Kromě letounů Viper budou dodány i Venomy

Dodáním prvních letounů Česko konečně začíná modernizovat své letecké vybavení. To se tak automaticky mění ze zastaralé ruské techniky na moderně vybavený letecký park. Vybavení je ale teprve na začátku. Stále se čeká na dodání dalších strojů. Mezi ně patří i Venomy UH-1Y.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *