AK-47 aneb Avtomat Kalašnikova obrazca 47. Nejslavnější ruční zbraň světa

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

AK-47 se ve světě zbraní řadí mezi legendy. Čím si tento status vysloužila a co je na ní specifické?

Jak vznikl slavný AK-47

Pod zkratkou AK-47 se ukrývá zbraň, jejíž plný název zní Avtomat Kalašnikova obrazca 47, česky tedy Kalašnikovův automat vzor 1947. Proto se někdy také zkráceně nazývá i kalašnikov. Název nese podle svého konstruktéra Michaila Timofejeviče Kalašnikova.

Předlohou při konstruování AK-47 se stala německá útočná puška StG 44. Ostatně oba muži k sobě měli blízko, pracovali dokonce ve stejném závodě. Kalašnikovův vynález je však původní a do značné míry se mu dokonce podařilo svůj předobraz převýšit.

Novinka nabídla menší rozměry, vyšší hmotnost, ale především mimořádnou spolehlivost. Byť zároveň nebyla přesná, mezi důležité výhody patřila jednoduchá obsluha, ale i to, že šlo o zbraň vysoce odolnou.

S puškou StG 44 má ale shodné pouze některé rysy. Konkrétně se jedná o systém uzamčení závěru s odběrem tlaku plynů na píst a segmentový zásobník s celkovou kapacitou 30 nábojů. Stejně tak lze pozorovat obdobný přístup k řešení bicího mechanismu.

První model AK-47 - Foto: Depositphotos
První model AK-47 – Foto: Depositphotos

Jednoduchá AK-47 konstrukce našla uplatnění v armádě

V principu je konstrukce této zbraně velice jednoduchá a kromě StG se inspirovala i některými dalšími zbraněmi. Konkrétně šlo o pušky SKS, SVT, ale dále také i Remington Model 8.

Kalašnikov využívá principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně, které tlačí na píst závorníku. Tato část se při pohybu vzad otáčí, vyhazuje prázdnou nábojnici. Stlačením pružiny se navrací vpřed a ze zásobníku je vytažen další náboj.

Již roku 1946 u AK-47 došlo na oficiální vojenské testy. Jen o málo později, konkrétně v roce 1948, pak pušku oficiálně mohly využívat některé jednotky tehdejší sovětské armády. Konkrétně šlo o verzi s pevnou pažbou.

Patrně nejznámější provedení této zbraně je modernizovaná verze AKM. Ta sloužila jakožto útočná puška bývalého východního bloku. Používala se v SSSR a také v zemích Varšavské smlouvy od roku 1949.

Stejně tak bylo AK-47 zařazena do výbavy policejních jednotek. Stalo se tak v roce 1951. Ten je zároveň také uvažován jakožto oficiální počátek sériové výroby.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

AK-47 je smrtícím symbolem 20. století

Dnes je kalašnikov jednou z nejznámějších útočných pušek v celosvětovém měřítku. Zároveň se stala vůbec nejrozšířenější zbraní 20. století, která se rozvinula do celé řady typů a verzí. Vyrobilo se totiž více než sto milionů kusů a v některých zemích se vyrábí dál.

Například trh v USA plní kopie AK-47 již řadu let, což ostatně vzhledem k tomu, že se jedná, jak už bylo řečeno, o konstrukčně nekomplikovanou záležitost, není příliš zvláštní. Kromě napodobenin se dodnes užívají modernější sovětské modely AKM, případně verze AK-74.

Běžně se s touto zbraní setkáte i v tuzemsku. V současné době oblíbený kalašnikov vyniká také pro svou vysoce příznivou pořizovací cenu. V hojné míře se navíc objevují i nefunkční repliky. AK-47 lze pořídit také jako zbraně určené pro airsoft.

Proč kalašnikov není samopal

A pozor, mylně bývá kalašnikov některými zdroji označován jako samopal. Skutečně se však jedná o útočnou pušku. Konstrukčně totiž útočné pušky skutečně vycházejí z pušek. Což lze mimo jiné doložit také použitými náboji. Ty jsou v případě samopalu pistolové, zatímco u útočné pušky se jedná o zkrácené náboje puškové. 

Puška AK-47 je přes objektivní přínosy ve zbrojařském světě rovněž vnímána i jako značně kontroverzní vynález. Uvádí se, že se jedná o zbraň, která postřílela nejvíc lidí na světě. Wikipedie mimo jiné konstatuje, že se zbraň objevila kupříkladu ve válce ve Vietnamu, válce v Zálivu nebo v Sovětské válce v Afghánistánu.

A z tohoto renomé nakonec sám její vynálezce příliš radost neměl. Před smrtí dával najevo výčitky svědomí a pochybnosti, s nimiž se mimo jiné otevřeně svěřil pravoslavnému patriarchovi Kirillovi.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *